Mesiac zberu

Lopúch väčší Arctium lappa L.
Lopuch větší (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Lopúch je dvojročná rastlina. Má vretenovitý dužinatý koreň, na povrchu hnedý, vnútri biely. V prvom roku z neho vyrastá prízemná ružica veľkých stopkatých listov. V druhom roku vyrastá asi 100cm vysoká, rozkonárená, ryhovaná a chlpatá stonka so striedavými vajcovitými alebo mierne srdcovitými listami, na rube plstnatými. Rúrkovité päťpočetné kvety majú tmavočervenú, ružovú alebo bielu korunu a sú zoskupené do guľovitých úborov s priemerom asi 3cm. Úbory sú usporiadané do chocholíkovitých metlín. Zákrovné listene sú zakončené odstávajúcimi háčikmi, ktoré sa po dozretí plodov zachytávajú na srsť zvierat, a tak zabezpečujú rozširovanie semien.

Výskyt

Rastie od nížin až po subalpínske pásmo pri cestách, na rumoviskách, pri plotoch, v opustených záhradách a v okolí hnojísk.

Zber a úprava

Zberá sa najmä koreň, niekedy aj listy a plody. Najviac účinných látok majú korene mladých rastlín zberané na jar, v marci alebo v apríli. Staré drevnaté a poškodené korene sa nezberajú. Koreň sa pred sušením opláchne a pozdĺžne rozreže. Môže sa ponoriť na 3 minúty do vriacej vody. To uľahčí rýchle sušenie a nezníži sa obsah účinných látok. Suší sa v tieni na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote 35 až 40 °C. Po vysušení sa uschová na suchom mieste. Koreň však treba často kontrolovať a presušiť, pretože je hygroskopický.

Liečivé vlastnosti

Používa sa ako močopudný a potopudný prostriedok, ako podporný liek pri cukrovke (najmä pre svoj obsah inulínu), proti vypadávaniu vlasov, proti ich masteniu a lupinám a celkovo na prečistenie pokožky.

Príprava

Používa sa vnútorne i zvonka. Na vnútorné použitie sa pripraví z jednej čajovej lyžič­ky pokrájanej drogy a jedného pohára horúcej vody. Odvar na umývanie vlasov pripravíme povarením jednej lyžice pokrájaného suše­ného koreňa v pol litri vody 3-5 minút. Hneď sa pridá jedna lyžica zmesi zloženej z rovnakých dielov pŕhľavovej vňate, brezových listov, orechových listov alebo plodová rumančekových kvetov. Po 15-mlnútovom lúhovaní sa odvar precedí a vmasíruje ku korienkom vlasov po ich predchádzajúcom umytí šampónom a opláchnutí vodou. Nakoniec sa vlasy odvarom prepláchnu. Pri lupinách sa kúra opakuje dvakrát týždenne. Ak sa namiesto koreňa použijú lopúchové listy, nevaria sa, iba sa zaparia.

Zaujímavosť

Podobne ako lopúch väčší možno zberať aj lopúch plstnatý (Arctium tomentosum) a lopúch menší (Arctium minus). Majú podobné účinné látky a rovnaké liečivé účinky. Všetky tri druhy patria medzi najstaršie liečivé rastliny rozšírené nielen v Európe, ale aj v Ázii, Afrike a v Amerike.