Mesiac zberu

Ľuľok baklažánový Solanum melongena
Lilek vejcoplodý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: August - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Rastlina z čeľade ľuľkovité. Plodom je baklažán, ktorý sa používa na varenie. Je veľmi podobný rajčine a zemiaku. Je to trvalá rastlina, ktorá sa pestuje celoročne. Narastá až do výšky 40 - 150cm. Stonka býva často tŕnitá, kvety majú bielu až fialovú farbu s päťkrídlovým okvetím a žltými tyčinkami. Plodom je bobuľa, ktorá obsahuje malé, jemné semená. Plod je jedlý ale často býva horký, pretože obsahuje nikotínové alkaloidy.

Výskyt

Prišiel k nám z Nepálu, Indie, Bangladéšu, Pakistanu a Srí Lanky. V Grécku je hlavnou zložkou národných jedál. Ďalej je obľúbený v Taliansku, Španielsku a Francúzsku. Je náročný na teplo. Pestuje sa ako zelenina, ale botanicky správne sa však jedná o ovocie, podobne ako rajčina a paprika. Baklažán je bohatý na minerálne soli fosforu, vápnika, draslíka, horčíka, železa a mangánu.

Zber a úprava

Je vhodný na pestovanie v skleníku. Je veľmi výživný. Môže sa pestovať aj v kvetináči, pričom priemer musí byť aspoň 22cm, aby mala rastlina dosť zeminy pre vytvorenie koreňového systému. Úroda sa pohybuje okolo 5 až 7 plodov. Plody konzumujeme zásadne tepelne upravené. Tepelné nároky má podobné ako paprika, preto je baklažán možné pestovať aj v našich záhradách. Vyžaduje ľahké, teplé, hnojené a dostatočne hlboké pôdy.

Liečivé vlastnosti

Pôsobí proti žalúdočným ochoreniam a priaznivo ovplyvňuje obsah cholesterolu v krvi. Obsahuje vitamíny, hlavne provitamín A, minerálne soli a iné látky. Používa sa pri liečbe kožných ochorení a ekzémoch. Je bohatým zdrojom vlákniny. Očisťuje pečeň, celý organizmus, pomáha zlepšiť pamäť a vplýva na mozgové bunky. Napomáha pri zápche, hydratuje pokožku a slúži ako prevencia proti rakovine.

Príprava

Najčastejšie sa používa čerstvo odšťavená šťava z plodov, ktorá má antibiotické účinky. Čerstvé plody znižujú obsah cholesterolu v krvi. Baklažán podporuje činnosť pečene a prečisťuje krv. Skvelou úpravou je marinovaný baklažán. Surový vložíme do octu, soli, pretlačeného cesnaku a čierneho korenia. Po 24 hodinách ho konzumujeme surový. Ďalej ho môžeme nakrájať na plátky a vysmažiť na oleji alebo naplniť a zapiecť v trúbe.

Zaujímavosť

Vnútorná dužina sa správa ako veľká špongia, takže pozor pri vyprážaní. Dokáže pohltiť veľké množstvo oleja, preto je ho pred vysmážaním vhodnejšie obaliť.