Charakteristika
Rastlina z čeľade ľuľkovité. Plodom je baklažán, ktorý sa používa na varenie. Je veľmi podobný rajčine a zemiaku. Je to trvalá rastlina, ktorá sa pestuje celoročne. Narastá až do výšky 40 - 150cm. Stonka býva často tŕnitá, kvety majú bielu až fialovú farbu s päťkrídlovým okvetím a žltými tyčinkami. Plodom je bobuľa, ktorá obsahuje malé, jemné semená. Plod je jedlý ale často býva horký, pretože obsahuje nikotínové alkaloidy.
Výskyt
Prišiel k nám z Nepálu, Indie, Bangladéšu, Pakistanu a Srí Lanky. V Grécku je hlavnou zložkou národných jedál. Ďalej je obľúbený v Taliansku, Španielsku a Francúzsku. Je náročný na teplo. Pestuje sa ako zelenina, ale botanicky správne sa však jedná o ovocie, podobne ako rajčina a paprika. Baklažán je bohatý na minerálne soli fosforu, vápnika, draslíka, horčíka, železa a mangánu.
Zber a úprava
Je vhodný na pestovanie v skleníku. Je veľmi výživný. Môže sa pestovať aj v kvetináči, pričom priemer musí byť aspoň 22cm, aby mala rastlina dosť zeminy pre vytvorenie koreňového systému. Úroda sa pohybuje okolo 5 až 7 plodov. Plody konzumujeme zásadne tepelne upravené. Tepelné nároky má podobné ako paprika, preto je baklažán možné pestovať aj v našich záhradách. Vyžaduje ľahké, teplé, hnojené a dostatočne hlboké pôdy.
Liečivé vlastnosti
Pôsobí proti žalúdočným ochoreniam a priaznivo ovplyvňuje obsah cholesterolu v krvi. Obsahuje vitamíny, hlavne provitamín A, minerálne soli a iné látky. Používa sa pri liečbe kožných ochorení a ekzémoch. Je bohatým zdrojom vlákniny. Očisťuje pečeň, celý organizmus, pomáha zlepšiť pamäť a vplýva na mozgové bunky. Napomáha pri zápche, hydratuje pokožku a slúži ako prevencia proti rakovine.
Príprava
Najčastejšie sa používa čerstvo odšťavená šťava z plodov, ktorá má antibiotické účinky. Čerstvé plody znižujú obsah cholesterolu v krvi. Baklažán podporuje činnosť pečene a prečisťuje krv. Skvelou úpravou je marinovaný baklažán. Surový vložíme do octu, soli, pretlačeného cesnaku a čierneho korenia. Po 24 hodinách ho konzumujeme surový. Ďalej ho môžeme nakrájať na plátky a vysmažiť na oleji alebo naplniť a zapiecť v trúbe.
Zaujímavosť
Vnútorná dužina sa správa ako veľká špongia, takže pozor pri vyprážaní. Dokáže pohltiť veľké množstvo oleja, preto je ho pred vysmážaním vhodnejšie obaliť.