Mesiac zberu

Ľuľok zemiakový Solanum tuberosum
Lilek brambor (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade ľuľkovité a plodom sú zemiaky. Zemiaky patria medzi najvýznamnejšiu poľnohospodársku plodinu. Rastlina rastie ako bylina s hranatou, bohato rozvetvenou stonkou, porastenou krátkymi chĺpkami. Dorastá do výšky 70 až 110 cm. Listy sú striedavé, mierne ochlpené. Kvety sú bielej, fialovej alebo ružovej farby. Plody sú žltozelené alebo zelené bobule. Podzemnú časť tvoria zväzkovité korene s hľuzami, ktoré majú rozličný tvar, veľkosť a farbu. Zemiaky obsahujú až 75% škrobu, 24% sušiny, bielkoviny, minerály - draslík, vápnik, zinok, fosfor, mangán a vitamíny C, B1, B2.

Výskyt

Pôvodnou oblasťou výskytu sú horské oblasti Ánd v dnešnom Peru. Zemiaky sú nenáročné na prírodné podmienky a práve preto sa pestujú prakticky už po celom svete. Inkovia z nich vyrábali alkoholický nápoj chacha podobný pivu. Vyhovuje im chladnejšie a vlhké prostredie. Teplota je veľmi dôležitá pre klíčenie hľúz.

Zber a úprava

Zemiaky by sa mali skladovať v suchom, tmavom, chladnom prostredí, avšak nie v mraze. Ideálne teploty sú 3 - 4 °C, dôležité je hlavne dobré vetranie. Vyššie teploty zapríčiňujú predčasné klíčenie zemiakov.

Liečivé vlastnosti

V tradičnej medicíne sa využíva šťava zo zemiakov, ktorá pomáha pri ťažkostiach trávenia, poruchách pečene a žlčových kameňoch. Ďalej napomáha pri zápale a hojení kožných infekcií a poraneniach. Nakrájané zemiaky sú vhodným obkladom na opary a omrzliny a pri bolestiach hlavy a migréne si ho treba prikladať na spánky.

Príprava

Zo zemiakov sa v priemysle vyrába poväčšine škrob a etanol. Potravinársky priemysel vyrába zo zemiakov polotovary, napr. hranolčeky, lupienky, krokety a pod. Zemiaky sú vhodnou zeleninou na varenie, pečenie, zapekanie. Dajú sa z nich pripraviť rôzne jedlá, ako napr. šaláty, zemiaková kaša, zemiakové placky, pyré, príloha k jedlám, francúzske zemiaky a pod.

Zaujímavosť

Ľuľok zemiakový je potravina ale jej nadzemné časti a hľuzy sú jedovaté, vo vysokých dávkach môžu spôsobiť až smrť.