Mesiac zberu

Lyžičník lekársky Cochlearia officinalis
Lžičník lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Október.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je to trváca bylina, narastá do výšky 10 až 30 cm. Podzemok je viachlavý, výhonkatý. Listy sú v prízemnej ružici, okrúhlo srdcovité, vajcovité. Kvety v hustom strapci, biele až žltkastobiele. Plod je obrátená vajcovitá šešuľa.

Výskyt

Nájdeme ju v prímorských oblastiach a v západnej a severnej Európe. Rastie vo vysokohorskom prostredí, brehy potokov, vlhké skalné štrbiny, na brehoch tatranských plies.

Zber a úprava

Zbiera sa kvitnúca čerstvá vňať a na jeseň semená. Zbierajú sa mladé listy, do šalátov sa používajú tiež mladé klíčiace rastliny.

Liečivé vlastnosti

Podporuje chuť do jedla, tlmí zápaly ďasien, upevňuje kývajúce sa zuby, pôsobí proti reume, tlmí zápalové procesy v prieduškách a pľúcach.

Príprava

Používa sa šťava, ktorú môžeme kombinovať so šťavami iných bylín (citrónová šťava). Lyžičník sa nechá naložený na noc vo vode, nasledujúci deň sa precedí a môže sa použiť ako kloktadlo. Ďalej sa môže použiť ako výborná šalátová zelenina.

Zaujímavosť

Príbuzní druh je lyžičník tatranský, ktorý je často mýlení s lyžičníkom lekárskym. Lyžičník tatranský rastie iba vo Vysokých Tatrách a ide o tzv. endemický druh.