Mesiac zberu

Majorán záhradný Majorana hortensis Mill.
Majoránka zahradní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Majorán záhradný je jedno- až dvojročná sivozelená bylina vysoká 10 až 30 cm, s rozkonárenými stonkami. Stonkové listy sú protistojné, krátkostopkaté, vajcovité, celistvookrajové. Z pazúch listeňov vyrastajú stopkaté paprasleny drobných ružových alebo bielych pyskovitých kvetov ktoré majú listeňovitý kalich a tyčinky vyčnievajúce z koruny. Plody sú štyri svetlohnedé tvrdky.

Výskyt

Rastlina pochádza pravdepodobne z Prednej Ázie. Pestuje sa v celej Európe, v Amerike a na Blízkom východe. U nás sa pestuje na poliach alebo v záhradkách. Majorán možno kúpiť aj v obchode ako obľúbenú a vyhľadávanú koreninu.

Zber a úprava

Zberá sa vňať s kvetmi a suší sa vo zväzkoch v tieni a prievane alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Po vysušení sa koncové časti s kvetmi rozdrvia tak, ako ich poznáme vo forme koreniny. Suchá droga má sivozelenú farbu.

Liečivé vlastnosti

Liečivé účinky majoránu sa prejavujú upokojujúco na nervovú sústavu, preto pôsobí blahodarne pri stresoch, rozčúlení, migréne, nespavosti, pocitoch slabosti, tlmení menštruačných bolestí, podporou trávenia a odstraňovaním plynatosti, priaznivým vplyvom na tvorbu mlieka.

Príprava

Zvyčajne sa používa jedna čajová lyžička drogy na pohár horúcej vody. Pije sa dvakrát denne. Zapar s takouto koncentráciou je vhodný aj na vonkajšie použitie, ale môže sa použiť aj silnejší.

Zaujímavosť

Podobne ako majorán sa používa aj voľne rastúci pamajorán obyčajný (Origanum vulgare).