Mesiac zberu

Mangold Beta vulgaris var. cicla
Mangold (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Mangold je dvojročná rastlina, ktorá sa vyvinula z divej repy. Najskôr vyrastá ružica listov a podzemná časť je rozkonárený koreň. Farba listov je tmavozelená, svetlozelená, červená alebo fialová. Listy sú vzpriamené, veľké, podlhovasté. Plodom je nažka, v ktorej sa tvoria semená. Obsahuje veľké množstvo vitamínov A, B, E a minerálnych látok - vápnika, železa, draslíka, horčíka.

Výskyt

Mangold pochádza zo Stredozemia. Kedysi bol mangold obľúbenou zeleninou v Európe, no neskôr ho vytlačil špenát. Vyžaduje vlhké, humózne, hlboké a výživné pôdy. Pestuje sa pri teplote medzi 15 až 18°C.

Zber a úprava

Zbiera sa postupne otrhávaním listov už dva mesiace od sejby. Po zbere by sa mali čo najrýchlejšie spracovať lebo rýchlo vädnú. Upravuje sa podobne ako špenát.

Liečivé vlastnosti

Mangold je veľmi účinný ako prevencia proti nádorovým ochoreniam, posilňuje nervový systém, prečisťuje krv a vďaka obsahu železa sa odporúča pri chudokrvnosti. Jeho nevýhodou je mierne preháňajúci účinok. Priaznivo pôsobí proti rozkonáreniu ciev. Pôsobí na reguláciu červených a bielych krviniek, pomáha pri zápale žíl a posilnení kapilár. Zlepšuje koncentráciu, odstraňuje únavu a nervozitu, spevňuje kosti a zuby.

Príprava

Mangold má orechovú chuť a nikdy nechutí ostro. Najčastejšie sa upravuje ako špenát, jeho pozitívom oproti špenátu je, že neobsahuje kyselinu šťaveľovú. Môžeme ho dusiť, obaľovať a vyprážať, použiť ako prílohu, do šalátov alebo polievok.

Zaujímavosť

Mangold nie je príliš náchylný na choroby a škodcov. Najčastejšie ho poškodzujú vošky, larvy kvetárky repnej a slimáky.