Mesiac zberu

Mangovník indický (mango) Mangifera indica
Mangovník indický (mango) (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Október.   Zber: Apríl - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Mango je tropické ovocie, plod mangovníka. Mango patrí do rodu Mangifera, ktorý zahŕňa 69 botanických druhov a viac ako 1000 odrôd tohto ovocia. Mangovník je tropický strom, ktorý dorastá do výšky okolo 15 až 20 m. Je to vždyzelený strom s hustou okrúhlou korunou, dožíva sa až 350 rokov. Listy sú striedavé, kópijovité, tmavozelené, lesklé a dlhé až 30 cm. Kvety sú drobné a žltočervenej farby. Plody môžu byť rôznej farby, veľkosti a tvaru. Uprostred plodu sa nachádza veľká plochá kôstka.

Výskyt

Nie je známy jeho presný pôvod, ale predpokladá sa že, mango pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie. V Indii, Barme, na Srí Lanke, v Pakistane a Bangladéši boli nájdené fosílie staré 25 až 30 miliónov rokov. Darí sa mu v tropickom až subtropickom pásme, s dostatočným prísunom vlahy. Mango si môžete vypestovať aj doma z kôstky, rastlina je však náročná na teplo a svetlo. Plodov sa dočkáte až po siedmych rokoch od zasadenia.

Zber a úprava

Zbierajú sa plody, ktoré je potrebné nechať dozrieť pri izbovej teplote, pokiaľ zmäkne.

Liečivé vlastnosti

Mango je výborným zdrojom vitamínu A, C, betakaroténu, draslíka a vlákniny. Obsahuje málo tuku a sodíka. Pôsobí preventívne proti infekciám a chorobám z prechladnutia. Zabezpečuje zdravý vývoj slizníc a upokojuje nervy. Oživuje farbu pokožky a vlasov. Pomáha pri poruchách zraku a šerosleposti. Znižuje krvný tlak, stimuluje obličky a pomáha odvodňovať organizmus pri redukčnej diéte. Mango patrí medzi najbohatšie prírodné zdroje vitamínu B6.

Príprava

Konzumujú sa čerstvé plody, ďalej sa z manga pripravujú šaláty, kokteily, džúsy, džemy, kompóty, omáčky, pálenka, víno, kandizuje sa a suší. Mango sa používa na ošetrenie pleti, často je pridávané do krémov a masiek na tvár. Mangová domáca maska rozjasňuje a zjemňuje pokožku, stačí rozpučiť dužinu manga vidličkou, naniesť na očistenú pleť, nechať pôsobiť 15 minút a opláchnuť vlažnou vodou. Zelené mango sa pre vysoký obsah škrobu používa ako zelenina.

Zaujímavosť

V Indii sa mango považuje za národné ovocie a jeho strom je symbolom lásky, priateľstva a plodnosti. V hinduizme a budhizme má dokonca náboženský význam. Budhisti veria, že pod mangovníkom často meditoval sám Budha.