Mesiac zberu

Marhuľa obyčajná Prunus armeniaca
Meruňka obecná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Apríl.   Zber: Máj - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Marhuľa je teplomilný strom, ktorý rastie do výšky 3 - 7m. Koruna je nepravidelná, široká a oválna. Listy sú zelené, opadavé a striedavé. Kvety vyrastajú jednotlivo, majú bielu až ružovú farbu. Plody sú kôstkovice s oranžovým oplodím. Marhule sú 4 - 8 cm veľké a guľaté. Pokožka je zamatová, hladká a sfarbená od bledožlta do tmavo oranžova.

Výskyt

Pochádza z Číny. Do Európy sa dostala cez Arménsko, na Slovensko sa rozšírila z Talianska. Arménsky pôvod obsahuje jej latinský názov armenica. Na Slovensku sa pestuje v oblastiach z miernou zimou, hlavne vo vínohradníckých oblastiach. Darí sa im v čiernych, hnedých, hlinitých až piesočnato - hlinitých pôdach. Je veľmi citlivá na jarné mrazy.

Zber a úprava

Marhule zbierame v plnej zrelosti, najlepšie postupnou prebierkou. Oberajú sa opatrne, skladovať by sa mali v debničkách v chladnej pivnici.

Liečivé vlastnosti

Marhule zlepšujú náladu, brzdia proces starnutia, regenerujú a tvoria nové bunky. Regenerujú vlasy, nechty a kožu, udržujú dobrý stav zraku. Preventívne pôsobia proti Alzheimerovej chorobe, podporujú imunitný a srdcovo - cievny systém, regulujú krvný tlak. Priaznivo vplývajú na sliznicu pľúc a hltana, zmierňujú astmatické ťažkosti, zápaly prínosových dutín a ekzémy. Marhule sú zdrojom železa a podporujú tvorbu červených krviniek. Sušenú marhule odstraňujú zápchu, stačí skonzumovať 4 - 5 kusov denne.

Príprava

Marhule sa konzumujú čerstvé, zavárajú sa, vyrába sa z nich džem, marmeláda, sušia sa alebo kvasia na marhuľovicu.

Zaujímavosť

Marhuľové kôstky obsahujú amygdalín, ktorý je pri väčšej konzumácii jedovatý. Z tohto dôvodu sa neodporúčajú pre tehotné ženy.