Mesiac zberu

Mäta pieporná Mentha x piperita L.
Máta peprná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina so 60 - 80 cm vysokou, chlpatou, v hornej časti rozkonárenou štvorhrannou stonkou. Z podzemku vyrastajú podzemné aj nadzemné poplazy, na ktorých z mnohých uzlov vyrastajú z púčikov ďalšie zakoreňujúce stonky, takže za krátky čas rastlina môže obsadiť aj niekoľko štvorcových metrov pôdy. Listy na stonkách sú krížmo protistojné, vajcovito kopijovité, krátkostopkaté a na okrajoch pílkovité. Na čepeli listov sú bodkované žliazky obsahujúce silicu. Bledoružové až fialové slabo dvojpyskové (4-cípe) kvety sú v papraslenoch nahlučené v koncových klasoch. Celá rastlina je silne aromatická.

Výskyt

U nás sa pestuje vo väčšom na poliach a v malom v záhradkách. Nerozmnožuje sa semenami, pretože mäta pieporná je kríženec s poruchou tvorby semien. Veľmi ľahko sa však rozmnožuje vegetatívne, delením trsov alebo koreňovými poplazmi. Niektoré jej odrody sú citlivé na vymŕzanie, preto treba rastliny v zime zakrývať.

Zber a úprava

Mladé vrcholčeky vňate sa spolu s listami odtrhávajú niekoľkokrát od júna do septembra, vždy pred rozkvitnutím a za suchého počasia. Sušia sa v dobre prevzdušnených priestoroch pri teplote do 35 °C.

Liečivé vlastnosti

V ľudovom lekárstve sa mäta používa na zmiernenie bolesti, najmä pre priaznivý účinok silice (mentolu) na potláčanie citlivosti nervových zakončení, podporu vylučovania žlče pri trávení, proti hnačke (najmä pre jej obsah trieslovín).

Príprava

Dve čajové lyžičky drogy sa zaparia pol litrom vody. Po 10-minútovom lúhovaní sa zápar vypije počas dňa pri žalúdočných, žlčníkových a črevných ťažkostiach, plynatosti či hnačke. Môže sa použiť aj na kloktanie a inhaláciu.

Zaujímavosť

Liečivé účinky majú aj iné pestované a voľne rastúce druhy mäty.