Mesiac zberu

Medovka lekárska Melissa officinalis L.
Meduňka lékařská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Z rozkonáreného podzemku medovky, ktorá je trvácou bylinou, vyrastá asi 80cm vysoká, štvorhranná, žliazkato chlpatá stonka, Stonkové listy sú krížmo protistojné, vajcovité, vráskavé, tmavozelené, s výraznou žilnatinou a citrónovou vôňou. Dolné listy majú dlhú stopku, horné krátku. V pazuchách horných listov sa vyvíjajú drobné biele, žltkasté alebo ružové kvety zoskupené v riedkych papraslenoch. Kvety majú dvojpyskový kalich aj korunu.

Výskyt

Medovka sa pestuje v záhradkách a jej vyšľachtené odrody aj vo väčšom množstve na poliach. Rozmnožuje sa semenami a delením trsov. Iba zriedka splaňuje. Na Balkáne rastie aj voľne v prírode.

Zber a úprava

Zberajú sa listy alebo vňať ešte pred kvitnutím alebo na samom začiatku kvitnutia. Neskôr listy strácajú obsah liečivých látok. V čase zberu sú rastliny vysoké 20 až 30 cm. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Medovka má pri rozdrvení typickú citrónovú vôňu.

Liečivé vlastnosti

V medicíne aj v ľudovom liečiteľstve sa využíva účinok silice a ostatných liečivých látok na upokojenie nervovej sústavy, pri vyčerpanosti, nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, bolestivej menštruácii, na úpravu činnosti srdca (pri arytmii) a znižovanie krvného tlaku, pri poruchách trávenia a funkcie žlčníka, zvonka na odreniny, opuchliny, vredy a na kloktanie pri zápale mandlí.

Príprava

Zápar sa pripraví vylúhovaním jednej čajovej lyžičky rozdrobenej drogy v pohári vriacej vody. Pije sa 2- až 3-krát denne, zvyčajne 15 minút pred jedlom, pri nespavosti večer pred spánkom. Zapar na vonkajšie použitie sa pripraví zo 4 polievkových lyžíc medovky a 400 ml vriacej vody.

Zaujímavosť

Používa sa aj pri výrobe mydla a nealkoholických nápojov.