Mesiac zberu

Morušovník (Moruša) Morus
Morušovník (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Morušovník je z čeľade morušovité, dožíva sa aj niekoľko sto rokov. Nepravý plod tejto rastliny sa volá moruša, výzorom je podobný malinám a konzistenciou jahodám, odtiaľ pochádza ľudový názov stromová malina alebo stromová jahoda. Listy sú opadavé, striedavé, nedelené alebo laločnaté. Kvety sú jednopohlavné. Plod moruša vzniká zdužinatením okvetných lístkov. Plody sú jedlé, príjemne sladké a šťavnaté, dozrievajú postupne behom niekoľkých týždňov. Plody sú oválne - valcovité a dorastajú do 4 cm.

Výskyt

Na Slovensku sa nachádzajú tri druhy - moruša biela, moruša čierna a moruša červená. Moruša biela je pôvodom z Číny, moruša čierna z Iránu. Moruša je teplomilná drevina. Najvhodnejšie sú pre ňu južné svahy, a pôdy priepustné, teplé a dobré zásobené živinami. V priaznivých podmienkach dorastá do výšky okolo 10 - 15m.

Zber a úprava

Moruše sú dreviny pestované pre ovocie alebo pre listy skrmované priadkou morušovou. Zbierajú sa plody, listy, kôra a semienka.

Liečivé vlastnosti

Moruša má protizápalové a dezinfekčné účinky, pôsobí upokojujúco na horné dýchacie cesty. Listy obsahujú esenciálne látky, vitamíny a stopové prvky. Znižujú krvný tlak, podporujú tvorbu krvi, pomáhajú pri liečbe leukémie, zápale hrdla, angíne a znižujú tlak. Kôra pôsobí proti zápche. Redukuje hladinu cukru, cholesterolu a tuku. Zvonku sa používa na zmiernenie opuchlín a liečbu vredov. Pravidelná konzumácia plodov podporuje červené krvinky a pomáha tak predchádzať chudokrvnosti.

Príprava

Z plodov sa vyrába sirup alebo čaj, ktoré sa používajú v liečiteľstve. Ďalej sa spracúvajú na džemy, marmelády, šťavy, víno a pálenku. Odvar z listov: 15 g usušených listov zalejeme vodou a varíme 3 minúty. Necháme vychladnúť a pijeme 2 - 3krát denne jednu šálku, najlepšie pred jedlom.

Zaujímavosť

Morušovník sa odpradávna používa k výrobe pravého hodvábu. Listy morušovníka sú jedinou potravou húsenice priadky morušovej a majú teda nezastupiteľný význam pri výrobe prírodného hodvábu. V Japonsku sa z dreva morušovníka vyrábajú špeciálne sudy a v Turecku hudobné nástroje.