Mesiac zberu

Mrkva obyčajná Daucus carota L.
Mrkev obecná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - August.   Zber: Máj - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Mrkva je dvojročná bylina s dužinatým koreňom, z ktorého v prvom roku života vyrastá bohatá ružica listov. Druhý rok vyrastú 30 - 80 cm vysoké, v hornej časti rozkonárené chlpaté stonky. Stonkové listy sú striedavé, sediace s perovito zloženými čepeľami. Drobné biele päťpočetné kvety sú usporiadané vo veľkých, v čase kvitnutia rozprestretých zložených okolikoch. Stredný kvet v okoliku býva často fialový. Pri dozrievaní plodov sa súkvetia skrúcajú do guľovitých útvarov. Plody sú rebrovité a štetinovité nažky. Kvitne v druhom roku života.

Výskyt

U nás rastie divo na lúkách, pri cestách a na medziach, na suchých, ale aj na mokrých stanovištiach. Vyšľachtené odrody sa pestujú ako zelenina na poliach a v záhradách. Patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny na svete.

Zber a úprava

Zberajú sa korene pestovaných rastlín a z voľne rastúcich rastlín aj plody. Korene sa vykopávajú podľa pestovanej odrody v prvom roku, v čase, keď sú dostatočne veľké, a to od júna do októbra. Na liečebné účely sa využívajú čerstvé alebo varené. Plody sa vymlátia alebo vymrvia z dozrievajúcich okolíkov, a potom sa rozložené dosušia. Sú aromatické a chutia horkasto.

Liečivé vlastnosti

Čerstvý aj varený koreň pôsobí liečivo pri posilňovaní imunitného systému organizmu, rekonvalescencii a podvýžive, chorobách pečene, žltačke, črevných zápaloch, a proti hnačke u detí, zlepšenie krvného obehu, na zlepšenie zrakovej ostrosti (zabraňuje vzniku sivého zákalu). Silica z plodov sa využíva pri zápaloch močových ciest, ťažkostiach s močením aj pri poruchách látkovej výmeny.

Príprava

Čerstvý koreň sa konzumuje najčastejšie postrúhaný a ochutený medom a citrónom alebo vo forme šťavy. Využiteľnosť karoténu je však dobrá aj vo varenom koreni, v polievke či v omáčke. Pri detskej hnačke sa používa odvar z koreňa. Zapar z plodov sa pripraví z jednej čajovej lyžičky sušených plodov a jednej šálky horúcej vody. Užíva sa pri zápale močových ciest a poruchách látkovej výmeny.