Mesiac zberu

Náprstník červený Digitalis purpurea
Náprstník červený (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Dvojročná silne jedovatá rastlina je vysoká 60- 150 cm. Prvý rok vytvára prízemnú ružicu listov až v druhom roku vyháňa priamu, šedú plstnatú os s veľkými listami. Listy sú striedavé, kopijovité až vajcovité, pílkovité a chlpaté. Kvety vyrastajú v dlhom hustom strapci, koruny sú trubkovité, zvonkovité a dolu sklonené. Plodom je tobolka s veľkým obsahom semien.

Výskyt

Rastie na slnečných pasienkoch, v svetlých lesoch a pahorkatinách. Dáva prednosť vlhkým, slabo kyslím, kamenistým pôdam s vysokým obsahom humusu. Ide o veľmi obľúbenú okrasnú rastlinu. Je citlivá na silné mrazy. Pochádza zo západnej Európy a Pyrenejského polostrova.

Zber a úprava

Listy sa zbierajú na jeseň, za suchého počasia a v poobedných hodinách. Zbierajú sa zdravé listy jednoročných rastlín, dvojročné rastliny sa zbierajú v lete, hneď po odkvitnutí. Suší sa hneď po zbere a čo najrýchlejšie, najlepšie pri teplotách 60 až 70 °C.

Liečivé vlastnosti

Náprstník je žiadaná rastlina, používajú sa sušené listy na prípravu tinktúry a nálevu. Keďže je silne jedovatá neodporúča sa používať amatérsky bez dohľadu lekára alebo zdravotníka. Používa sa k liečeniu srdečnej slabosti, pri poruchách obličiek, pri depresii, nespavosti a pri migréne.

Príprava

Náprstník je drogou v rukách laika veľmi nebezpečná a preto sa neodporúča ju používať pri samoliečbe.

Zaujímavosť

V prípade otravy je nutné okamžite zavolať prvú pomoc.