Mesiac zberu

Nátržník husí Potentilla anserina L.
Mochna husí (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Júl.   Zber: Máj - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina. Z jej podzemku vyrastajú všetkými smermi dlhé plazivé stonky, ktoré dosahujú dĺžku až 60 cm a v uzloch sa viacnásobne zakoreňujú. Popri korienkoch vyrastá v uzle aj ružica listov a z nej po jednom dlhostopkatom kvete. Listy sú nepárno perovito zložené, podlhovasto vajcovité, s pílkovitými lístkami. Na spodnej strane sú striebristo plstnaté. Kvety su pravidelné, päťpočetné, obojpohlavné, so zlatožltou korunou a v priemere majú asi 2 cm. Celá rastlina je jemne chlpatá.

Výskyt

Nátržník sa vyskytuje od nížin do podhoria na vlhkých miestach, na brehoch rybníkov, potokov a riek, na pasienkoch, pri cestách a podobne, kde často vytvára husté porasty.

Zber a úprava

Zberá sa vňať, listy a zriedka aj podzemok. Vňať a listy sa zberajú pred začiatkom kvitnutia a počas neho. Sušia sa na prevzdušnenom mieste v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Liečivé vlastnosti

Účinok nátržníka na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva sa využíva na tíšenie bolesti pri žalúdočných a črevných kolikách, obličkových a žlčníkových kameňoch, pri bolestivej menštruácii a pod. Pôsobenie trieslovín aj ostatných účinných látok sa využíva pri vnútornom krvácaní, krvácaní z vonkajších rán, na pomliaždeniny, opuchliny a pri hnačke, na kloktanie pri bolestiach ústnej dutiny, paradentóze, bolestiach zubov.

Príprava

Zápar sa pripravuje zaliatím dvoch čajových lyžičiek drogy pohárom horúcej vody. Pije sa 2- až 3-krát denne.

Zaujímavosť

Podobné použitie ako nátržník husí má aj príbuzný druh nátržník plazivý (Potentilla reptans). Ako zdroj liečív sa zberá aj valcovitý podzemok nátržníka vzpriameného (Potentilla erecta) s podobnými účinnými látkami ako má nátržník plazivý.