Mesiac zberu

Nechtík lekársky Calendula officinalis L.
Měsíček lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - November.   Zber: Jún - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Nechtík je jednoročná bylina s rozkonárenou, až 50 cm vysokou stonkou. Listy má striedavé sediace, obrátene vajcovité. Stonka aj listy sú žliazkato páperisté. Oranžové alebo oranžovožlté kvety sú usporiadané do koncových a pazušných úborov. Na noc zatvárajú.

Výskyt

Nechtík sa u nás pestuje ako okrasná rastlina v záhradách. Pre potreby farmaceutického priemyslu sa šľachtené odrody pestujú aj v poľných podmienkach. Zo žľaznatých chlpov uvoľňuje nechtík pach, ktorý odpudzuje niektorých živočíšnych škodcov, a preto ho vysádzajú aj ako obrubu zeleninových záhonov. Na jeseň súčasne kvitne a vysemeňuje sa.

Zber a úprava

Za suchého počasia sa z kvetných úborov vytrhávajú najmä obvodové jazykovité kvety. Niekedy sa zberajú celé úbory. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35°C.

Liečivé vlastnosti

V liečiteľstve sa vnútorne používa pri poruchách funkcie žlčníka a pečene, pri kŕčoch tráviacich orgánov, bolestivej menštruácií. Zvonka pri zápalových a regeneračných procesoch na koži, v ústnej dutine a podobne.

Príprava

Zápar pripravíme z 1 - 2 lyžičiek drogy a pol litra horúcej vody. Pije sa pri poruchách žlčníka a pečene, pri kŕčoch (1-3 šálky denne) a používa sa na vyplachovanie ústnej dutiny. Tinktúru môžme pripraviť do nádobky s 200 - 250 ml 30- až 50-percentného liehu, kde sa ponorí jedna lyžička čerstvých alebo sušených kvetov a po vylúhovaní sa užíva vnútorne po kvapkách.

Zaujímavosť

Voľne v prírode rastie nechtík roľný (Calendula arvensis) s menšími žltými kvetmi, ktorý sa však nezberá.