Mesiac zberu

Nevädza poľná Centaurea cyanus
Chrpa modrá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Nevädza poľná je jednoročná liečivá rastlina čeľade astrovité. Jej stonka dosahuje okolo 80 cm a býva často vetvená. Kvetné listy sú špicaté, široké asi 6 mm. Kvety sú modrofialovej v strede a výrazne modré na okrajoch. Plody sú nažky s chocholcom.

Výskyt

Rastlina pochádza pôvodom zo Stredomoria a neskôr sa rozšírila po celej Európe. Nevädza poľná rastie na okrajoch obilných polí a na suchých, kamenistých miestach spolu s rumančekom pravým a makom divým. Je indikátorom prehnojenia polí.

Zber a úprava

Zbierajú sa celé sýtomodré hlavičky bez stopiek, alebo len z úborov vytrhávame lupienky. Trhajú sa ručne za slnečného počasia a potom sa sušia v tenkých vrstvách na lieskach na dobre vetranom mieste. Sušíme pri 35 stupňoch. V liečiteľstve sa používa kvet, buď samostatný alebo s kalichom.

Liečivé vlastnosti

Nevädza ma močopudné a žlčopudné účinky, v súčasnosti sa najčastejšie používa pri zápaloch a hnisavých očných chorobách. Kvet sa používal ako horký liek pri nechutenstve a poruchách trávenia a aj proti lupinám.

Príprava

Zápar sa pripravuje 1 čajová lyžička na šálku vody, treba ju piť až 3 krát denne. Zvonka sa droga používa na prípravu kúpeľov, na vymývanie vredov a rán a ako prísada do vlasových vôd. Používa sa na unavené oči vezmeme jednu polievkovú lyžicu kvetov, prelejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať, precedíme, necháme vychladiť a nakoniec premyjeme oči.

Zaujímavosť

Nevädza ma krásnu azúrovo modrú farbu a preto sa najčastejšie používa na prifarbovanie, do voňavkárskych prípravkov, korenina a iné.