Mesiac zberu

Očianka rostkovova Euphrasia rostkoviana Hayek
Světlík lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Očianka je jednoročná drobná (5 - 25 cm vysoká) poloparazitická bylina. Koreňovými vláskami parazituje na koreňoch iných rastlín. Má bohato rozkonárené, husto olistené stonky so sediacimi protistojnými ostro pílkovitými listami. Z pazúch listeňov horných listov vyrastajú obojpohlavné súmerné kvety zoskupené do strapcov. Majú štvorzubý zvončekovitý kalich a dvojpyskovú korunu bielej alebo jemne fialovej farby. Na dolnom pysku s fialovými pozdĺžnymi pásikmi je žltá škvrna. Na stonke, listeňoch a kalichoch kvetov sú žliazkaté chĺpky.

Výskyt

Rastie na vlhkých lúkách, pasienkoch a vo svetlých lesoch od nížin až po subalpínske pásmo v dvoch poddruhoch. Poddruh o. R. veľkokvetá je na celom území hojnejší ako poddruh o. R. horská.

Zber a úprava

Zberá sa kvitnúca vňať, ktorá sa rýchlo suší v tieni na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Vysušená droga je zelená, má horkú chuť a nevonia.

Liečivé vlastnosti

V ľudovom liečiteľstve sú najosvedčenejšie účinky pri očných chorobách, kde sa očianka s úspechom používa zvonka, ale aj vnútorne. Účinné sú výplachy a obklady pri zápaloch očnej sliznice a spojoviek, preťažení očí, sčervenaní, zahnisaní, slzení, zelenom zákale a doliečovaní pooperačných stavov. Menej známe sú pozitívne účinky očianky pri tráviacich ťažkostiach, nechutenstve, zvýšenej tvorbe žalú­dočných štiav, ako aj pri zápaloch horných dýchacích ciest a kašli.

Príprava

Zápar pripravíme ako tri kávové lyžičky posekanej drogy zaliatej dvoma pohármi horúcej vody a prefiltrujeme cez husté plátno. Používa sa na výplachy alebo obklady pri očných ťažkostiach a na kloktanie pri ochoreniach dýchacích ciest. Pri obkladoch sa vňať zo záparu môže vložiť do plátenného vrecúška, priložiť na oko a po previazaní nechať pôsobiť cez noc. Vnútorné použitie dobre pôsobí ako prídavok k vonkajšiemu.

Zaujímavosť

Okrem očianky Rostkovovej sa zberajú aj iné druhy očianky a ich krížence. Majú podobné obsahové látky a účinky.