Mesiac zberu

Oliva európska Olea europaea
Olivovník europský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Október - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade olivovité a rodu oliva. Olivovník je vždyzelený strom, ktorý dosahuje výšku 5 až 10 m. Kmeň je nízky so šedozelenou rozpukanou kôrou. Koruna je bohato rozvetvená, nepravidelná, vajcovitá až guľatá. Listy sú kožovité a tvrdé, elipsovité až kopijovité, na spodnej strane šedozelené, na vrchnej strane tmavozelené. Listy sú neopadavé a dosahujú dĺžku 8 cm. Kvety sú drobné, voňavé, žltobiele. Plodom je dužinatá kôstkovica guľovitého až vajcovitého tvaru, ktorá obsahuje veľké množstvo oleja. Plody sa nazývajú olivy.

Výskyt

Olivovník pochádza z Iránu, odtadiaľ sa rozšíril do Stredozemia. Afrika je druhým kontinentom, kde sa olivovník pôvodne nachádzal, avšak tu rástli divé odrody a to na území dnešného Egypta a Etiópie. Dnes je rozšírený na mnohých miestach - Stredozemie, Afrika, Stredná a Južná Amerika, hlavne Mexiko a Peru. Divoké odrody sa nachádzajú v dubových lesoch. Je to teplomilná rastlina, vyskytuje sa často na kamenitých a suchých pôdach. Rastie veľmi pomaly a dosahuje veľmi vysokého veku.

Zber a úprava

Olivovník začína rodiť asi po siedmych rokoch od vysadenia. Okolo dvadsiateho roku poskytuje olivovník bohatú úrodu. Na zber olív sa používa metóda 2000 rokov stará. Olivovníky sa nestrasujú ani nečešú, ale zrelé plody padajú zo stromu rovno do pripravených plachiet a z nich sa zbierajú. Najkvalitnejší olej sa získava naložením olív do sudov, kde samé vypustia olej. Ďalej sa olej získava lisovaním olív miernym tlakom za studena. Olej musí byť vylisovaný do 4 dní od zberu, aby bola zachovaná kvalita a predovšetkým všetky látky obsiahnuté v olivách.

Liečivé vlastnosti

Jedna lyžička denne užívaná na lačno zlepšuje trávenie. Olivový olej zlepšuje kvalitu vlasov, odstraňuje lupiny, pomáha pri suchej pleti, zjemňuje kožu, spevňuje nechty. Lieči unavené svaly, znižuje účinok alkoholu, používa sa na odstránenie akné. Pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Pri pravidelnom užívaní znižuje riziko srdcových infarktov a mozgových príhod. Olivový olej je známy ako prostriedok proti starnutiu a rakovine. Pomáha liečiť ekzémy, vredy a chráni pleť pred mrazmi. Obsahuje antioxidanty, vitamíny K, A, E, D a nenasýtené mastné kyseliny.

Príprava

Z olív sa vyrába veľmi kvalitný olivový olej a používa sa v rôznych jedlách. Olej sa používa v potravinárstve, lekárstve a kozmetike. Používa sa do šalátov, na varenie, na výrobu mydla, telových olejov, medicínskych prostriedkov, olejov do lámp.

Zaujímavosť

Židia vnímajú plod olivovníka ako časť bohatstva svojej zeme. V Koráne je olivovník spomínaný ako posvätný strom. V Antike bol symbolom mieru, blahobytu a plodnosti. V starovekých Aténach olivový veniec pripevnený na dverách znamenal, že syn odišiel do sveta. Vo vojnách porazení prosili o mier s olivovými vetvičkami.