Mesiac zberu

Oman pravý Inula helenium L.
Oman pravý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: September - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade astrovitých s hrubým, husto rozkoreneným, zvonku hnedým, zvnútra bielym voňajúcim koreňom, z ktorého najprv vyrastá ružica dlhých valcovitých prízemných listov a len neskôr statná 50-150 cm vysoká priama stonka širokokopijovitými na rube plstnatými listami a veľkými úbormi trúbkovitých i jazykovitých žltých kvetov. Plody sú nažky. Medonosná.

Výskyt

Rastie pri potokoch, vo vlhkých priekopách, medzi krovím (inač je to aj okrasná rastlina).

Zber a úprava

Zbierame koreň, prípadne list. Koreň vyberáme opatrne zo zeme v jeseni, pričom niektoré kúsky môžeme oddeliť a hneď vysadiť. Listy odrezávame, dokiaľ rastlina nekvitne, len v takom rozsahu, aby ich ostalo dosť pre normálnu funkciu rastliny (teda len riedime). Pri pestovaní vo veľkom najprv zrežeme listy a potom korene vyorávame. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga). Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom a hmyzom. Koreň sa dlhším skladovaním znehodnocuje.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri chorobách dýchacích ústrojov (najmä pri tuberkulóze), pri poruchách trávenia, pri chorobách látkovej premeny (cukrovke) a pod. Listy majú expektoračné účinky. Zvonka sa droga používa na prípravu kloktadiel a kúpeľov na ťažko sa hojace rany, kožné vyrážky a lišaje.

Príprava

Omanový odvar na kašeľ: Asi najjednoduchší tradičný recept z omanu je odvar proti kašľu, 5 minút povaríme asi 20 g korene omanu v 0,2 litru vody a užívame 4 krát denne za polievkovú lyžicu. Omanové prieduškové víno: Pri kataroch priedušiek je účinný starý ľudový recept na zbavenie sa hlienu. Potrebné je užívať ho 3 krát denne za malý pohár. Pripravíme ho tak, že v litri bieleho vína sa 3 dni močí zmes zo 30 g omanového koreňa a 15 g pomarančovej kôry.

Zaujímavosť

Nakupovanými drogami sú niekedy aj koreň a kvet omanu britského čiže lúčneho.