Mesiac zberu

Orech kráľovský Juglans regia L.
Ořešák královský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Orech je statný strom s rozložitou korunou a hladkou sivastou kôrou. Podlhovasto vajcovité listy sú nepárno perovito zložené, lesklé. Kvety sú jednopohlavné. Samčie tyčinkové sa vyvíjajú v previsnutých jahňadách a samičie piestikové vo zväzočkoch po dva až tri. Rastlina je jednodomá, obidva typy kvetov sa utvárajú na tom istom strome. Plody sú guľaté kôstkovice. Vonkajšia časť oplodia je dužinatá a zelená. Po dozretí hnedne a puká. Vnútorná časť oplodia v zrelosti drevnatie a poznáme ju ako škrupinu, v ktorej je uložené chutné olejnaté semeno, nazývané aj jadrom. Škrupina s jadrom sa ľudovo nazýva orech. Plody dozrievajú v septembri.

Výskyt

Orech sa k nám dostal z Malej Ázie. Pestuje sa v záh­radách alebo šľachtený aj v sadoch. Ľahko splaňuje, pretože jeho plody sú vyhľadávanou pochúťkou vtá­kov, veveríc aj malých hlodavcov, ktoré ich roznášajú do okolitých porastov. Tam ich semená pomerne ľahko klíčia. Orech sa pestuje najmä pre zdravé a chutné olejnaté jadrá, ktoré sa využívajú v potravinárstve. Cení sa aj jeho drevo.

Zber a úprava

Na liečebné účely sa v júni či v júli zberajú mladé listy a krátko pred dozretím zelená časť oplodia. Rýchlo sa sušia pri teplote neprevyšujúcej 40 °C. Pri pomalom sušení hnednú a strácajú kvalitu.

Liečivé vlastnosti

Používa sa najmä zvonka pri ochoreniach kože - ekzémoch, vredoch, omrzlinách, popáleninách, lupinách a vypadávaní vlasov, na výplachy pri ústnych vríedkoch, zapálenom hrdle, zapálenej pošve a na kúpele pri hemoroidoch. Vnútorne sa používa proti hnačke, zastavuje krvácanie a znižuje hladinu cukru v krvi. Oplodie je účinné aj proti hlístam.

Príprava

Na vnútorné použitie sa zalejú tri čajové lyžičky pose­kanej drogy dvoma pohármi horúcej vody a nechajú sa 10 minút lúhovať. Pri použití zvonka na kloktanie, kúpele, výplachy a obklady sa na zapar použije 5 - 10 g vňate na liter vody. Orechový žalúdočný extrakt sa pripraví z 200 g rozdrveného zeleného oplodia ale­bo listov a 30g nadrobno posekaných mandlí, ktoré sa zalejú 1 litrom pálenky a nechajú sa 2 - 3 týždne lúhovať pri izbovej teplote. Po precedení alebo prefiltrovaní sa pije po kalíšku vždy ráno na zlepšenie trávenia alebo ako aperitív.

Zaujímavosť

Pach listov odpudzuje hmyz, a preto sa ich odva-rom niekedy natierajú zvieratá v chlievoch.