Mesiac zberu

Ostružina černicová Rubus fruticosus L.
Ostružiník křovitý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je to až 150 cm vysoký ker s vystúpavými, ale najmä poliehavými hranatými, 2 - 4 m dlhými stonkami, ktoré sa v pôde často zakoreňujú. V prvom roku sú stonky neplodné, neskôr z pazúch ich listov vyrastajú konáriky s kvetmi zoskupenými do strapcov. Stonkové listy sú striedavé, dolu päťpočetné, hore trojpočetné, ostro pílkovité a rovnako ako stonka pokryté háčikovitými ostňami. Stonky po odrodení spravidla odumierajú. Biele alebo ružovkasté obojpohlavné päťpočetné kvety majú veľa tyčiniek a piestikov. Po oplodnení dozrievajú na plodstvo - černicu, zloženú z malých guľatých tmavofialových až čiernych lesklých kôstkovičiek, sediacich na kvetnom lôžku.

Výskyt

Ostružina je názov pre veľké množstvo malých druhov a ich krížencov, ktoré sa pomerne ťažko presne rozlišujú, ale všetky sa rovnako využívajú ako liečivé rastliny. Rastú na skalnatých stranách, v krovinách, húštinách, na rúbaniskách, okrajoch lesov a na nekosených lúkách. Vyšľachtené odrody sa pestujú na plantážach alebo v záhradách. Rozmnožujú sa vegetatívne z odnoží podzemkov, z koreňových odrezkov alebo zakoreňovaním jednoročných stoniek, prihrnutých začiatkom augusta plytko pôdou a prichytených drôtikmi.

Zber a úprava

Zberajú sa listy a plody. Mladé listy bez stopiek sa po zbere v júni a v júli priamo sušia pri teplote do 40 °C, alebo sa fermentujú. Fermentácia prebieha tak, že listy sa po zvädnutí v tieni (asi 12 hodín) povaľkajú a nechajú v plátennom vrecku 2 - 3 dni pri teplote 45 °C. Potom sa vyberú a vysušia. Listy zhnednú, ale získajú príjemnú vôňu. Dozreté plody sa zberajú v auguste až v októbri.

Liečivé vlastnosti

V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri hnačke, vnútornom krvácaní a pri zväčšenej štítnej žľaze. Plody, bohaté na vitamíny a iné biologicky aktívne látky, sú cenné z hľadiska výživnej hodnoty. Pôsobia aj na prečisťovanie organizmu, úpravu metabolizmu a zvyšovanie imunity.

Príprava

Zápar pripravíme z dvoch čajových lyžičiek posekaných sušených listov, ktoré sa nechajú štvrť hodiny lúhovať v jednom pohári vody. Zápar sa pije ako liečivý a aromatický čaj. Zvonka sa používa aj na výplachy, obklady a kúpele. Plody sa konzumujú čerstvé, ale môžu sa uchovávať aj zmrazené alebo sa spracúvajú na šťavy, kompóty, si­rupy, víno, džemy a pod.

Zaujímavosť

Botanicky príbuzná ostružina malinová - malina (Ru­bus idaeus) poskytuje známe cenné a obľúbené ovo­cie. V medicíne aj ľudovom liečiteľstve sa jej listy zberajú a využívajú podobne ako listy černice. Plody malín majú vo výžive podobný význam. Čaj sa dá pripraviť aj kombináciou černicových, malinových a jahodových listov.