Mesiac zberu

Ovos siaty Avena sativa L.
Oves setý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - Júl.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Ovos je jednoročná tráva, ktorá sa pestuje ako obilnina. Hladké steblo je vysoké 60 - 120 cm, listy sú úzke a sediace, kvety sú usporiadané v metline z kláskov visiacich na drsných stopkách. Klásky sú zväčša dvojkveté s veľkými, rovnako dlhými plevami a plevicami. Plod je zrno.

Výskyt

Pochádza z východnej Európy. U nás sa pestuje ako obilnina na poliach vo viacerých odrodách, najmä v horských oblastiach.

Zber a úprava

Ovos sa období zrelosti kosí a po vymlátení dosúša. Na dietetické a liečebné účely sa využíva zrno, niekedy aj slama. Výhodne možno využiť zrno upravené vo forme ovsených vločiek, ktoré sú dostupné v predajniach potravín alebo bioproduktoch.

Liečivé vlastnosti

Terapeutické účinky ovsených zŕn sa využívajú najmä pri nervovej vyčerpanosti, nespavosti, predráženosti (aj sexuálnej), zvyšovaní peristaltiky čriev a predchádzaní vzniku hemoroidov (vysoký obsah vlákniny a slizu), znižovaní krvného tlaku a úprave krvného obehu, detoxikačných kúrach alkoholikov a toxikomanov.

Príprava

Pri liečbe vysokého krvného tlaku sa pripraví odvar z dvoch polievkových lyžíc zŕn, alebo vločiek a varia sa v 200 ml vody. Po vyvarení asi polovice vody sa odvar scedí, rozdelí na tri časti a pije ráno, napoludnie a večer. Kaša z ovsených vločiek alebo polievka nimi nahustená sa používajú na podporu trávenia a peristaltiky čriev. Kaša sa môže pripraviť z predom napučaných vločiek, ktoré vložíme do vody (od večera do rána), potom sa krátko zohrejú a dochutia medom, rastlinným tukom, škoricou alebo strúhanými orechmi a jedia sa s čerstvým ovocím.

Zaujímavosť

Vločky by nemali chýbať ani na jedálnom lístku športovcov a ťažko pracujúcich ľudí. Sú vhodné aj pre diabetikov.