Mesiac zberu

Pagaštan konský Aesculus hyppocastanum L.
Kaštanovník jedlý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Vysoký rozkonárený strom s veľkými, dlhostopkatými, protistojnými, dlaňovito delenými, 5- až 7-početnými listami. Súmerné veľké kvety sú zoskupené v kužeľovitých vzpriamených, 10 - 30 cm dlhých metlinách. Plod pagaštana je ostnatá tobolka, ktorá, ktorá praská tromi chlopňami. Dozrievajú v nej 1 - 3 hnedočervené lesklé semená - gaštany.

Výskyt

Pochádza z juhovýchodnej Európy. U nás sa pestuje najmä v parkoch a stromoradiach. Zriedka splaňuje. Rozmnožuje sa semenami (gaštanmi) alebo vegetatívne odrezkami.

Zber a úprava

Zberajú sa kvety, semená (IX - X), zriadkavo listy. Kvety sa zberajú bez stopiek, prípadne sa odstrihne celé súkvetie a kvety sa z neho pooberajú. Sušia sa voľne alebo v umelých podmienkach pri teplote 35°C tak, aby sa zachovala ich pôvodná farba. V septembri a októbri sa zberajú zrelé gaštany, ktoré vypadli z toboliek. Sušia sa voľne alebo v umelých podmienkach pri teplote do 60°C.

Liečivé vlastnosti

Pre protizápalové a protialergické účinky pri chorobách dýchacích ciest, poruchách trávenia a pri hnačkách, na znižovanie hladiny cholesterolu. Zvonka sa používa pri zápale žíl, vredoch predkolenia, hemoroidoch a aj pri úpale.

Príprava

2 - 3 lyžičky rozomletých semien sa zalejú šálkou horúcej vody. Používa sa vnútorne na dýchacie cesty alebo zvonka na zápal žíl, hemoroidy, vredy predkolenia a pomliaždeniny. Podobne (vnútorne aj zvonka) sa používajú aj sušené listy - 1 lyžička na pohár vody.