Mesiac zberu

Palina abrotanová (Božie drievko) Artemisia abrotanum L.
Pelyněk pravý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Poloker z čeľade astrovitých, až 80 cm vysoký, husto rozkonárený, s čiarkovitými až niťovitými výkrojkami perovitozložených listov korenitej vône a bledožltými kvetnými úbormi. Má príjemnú citrónovú arómu a horkastú chuť.

Výskyt

Vyskytuje sa v suchšej , humóznej a priepustnej pôde v slnečnej, chránenej polohe.

Zber a úprava

Zbierame vňať, t.j. zelené časti rastliny, keď sa rozrastie. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga) oddelene, lebo má silný pach. Schne pomaly. Uschovávame uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Liečivé vlastnosti

Osoží pri poruchách trávenia, proti črevným parazitom a spolu s vňaťou zádušníka, repíka, prasličky, ľubovníka, hluchavky, medovky proti nočnému pomočovaniu detí. Zvonka slúži na prípravu kúpeľov na omrznuté údy, v domácnostiach ako korenie, prípadne ako prostriedok proti moľom. Podporuje vylučovanie žalúdočných štiav, zlepšuje metabolizmus, činnosť pečene a je účinná pri horúčkach, plesniach a ochoreniach srdca.

Príprava

Používa sa v podobe záparu, zvyčajné dávky sú 2 kávové lyžičky na šálku záparu, 2-3 krát denne 1 šálku.

Zaujímavosť

U nás šľachtia príbuzný druh palinu pontickú, nižšiu divorastúcu sivoplstnatú trvácu bylinu s plazivým podzemkom. Paliny patria medzi najstaršie liečivé byliny vôbec.