Mesiac zberu

Palina pravá Artemisia absinthium L.
Pelyněk pravý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Palina pravá je trváca rastlina. Celá rastlina je striebritosivá, aromatická a má výrazne horkú chuť. Prvý rok vyrastá z jej viachlavého podzemku ružica prízemných listov. Druhý rok a v ďaľších rokoch vyrastie zvyčajne celý trs 50 - 100 cm vysokýcg rozkonárených stoniek, v dolnej časti zdrevnatených. Má perovito zložené listy a guľaté úbory drobných žltých kvetov. Úbory sú usporiadané v strapocovitých metlinách.

Výskyt

Palina rastie u nás najmä v teplých vápenatých a suchých stráňach, ale aj na chudobnejších pôdach pri cestách a rumoviskách. Vyžaduje si slnečné stanovište. Neznáša kyslú a zamokrenú pôdu.

Zber a úprava

Zberajú sa vrchné nezdrevnatené časti rastlín a mladé listy pred kvitnutím. Pri pestovaní sa v prvom roku zberá raz a v ďaľších rokoch 2- až 3-krát počas vegetačného obdobia. Po odrezaní vyrastú nové, mladé stonky. Môže sa viazať aj do zväzkov. Suší sa v tieni, dosušuje sa na slnku. V umelých podmienkach nemá teplota presiahnuť 40°C. Podklad, na ktorom sa byliny sušia, treba pred sušením iných rastlín vymeniť, pretože horkosť paliny ich môže znehodnotiť.

Liečivé vlastnosti

Používa sa na prípravu nápojov, ktoré sú vhodné na choroby traviacej sústavy (nechutenstvo, nedostatok žalúdočnej kyseliny, pokazený žalúdok, poruchy žlčníka a dvanástnika, nadmerná plynatosť), na výplachy ústnej dutiny a pri chrípke a prechladnutí.

Príprava

Na vnútorné použitie sa pripraví zápar z dvoch čajových lyžičiek rozdrobenej drogy na jednu šálku vody.

Zaujímavosť

Neodporúča sa používať vo zvýšenom množstve alebo dlhšie ako dva týždne. Nevhodná pre tehotné ženy. Okrem paliny pravej sa používa aj palina obyčajná (Artemisia vulgaris) s podobnými, ale slabšími účinkami.