Mesiac zberu

Pamajorán obyčajný Origanum vulgare L.
Dobromysl obecná (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Pamajorán je trváca bylina s až 60 cm vysokou, riedko chlpatou, v spodnej časti štvorhrannou, zelenou až červenkastou, v hornej časti rozkonárenou stonkou. Listy aj menšie listene sú protistojné, krátkostopkaté, vajcovité, chlpaté. V dolnej časti stonky sú listy väčšie a smerom hore sa zmenšujú. Hlávky drobných fialových kvetov sú zoskupené do metlín. Kvety sú obojpohlavné, päťpočetné, so zrastenými korunami. Majú krátky horný a dlhší dolný pysk, štyri tyčinky a dlhú čnelku. Plody sú hladké hnedé tvrdky. Na kalichu aj listeňoch sú silícové žliazky. Staršie rastliny majú drevnatý podzemok, z ktorého vyrastá trs rozkonárených stoniek. Kvety aj listy majú pri rozotretí medzi prstami charakteristickú príjemnú vôňu.

Výskyt

Rastie na slnečných trávnatých alebo kamenistých stranách, vo svetlých lesoch, v krovinách a na lesostepiach od nížin až po subalpínske pásmo. Môže sa pestovať zo semien, ktoré sa voľne vysievajú do pôdy na slnečnom mieste. Ľahko sa rozmnožuje aj delením trsov na jar i v jesení. Dobre znáša aj suchšie stanovištia.

Zber a úprava

V júli a auguste sa trhajú alebo strihajú čerstvé vrchné časti stoniek (do 10cm) spolu s kvetmi. Sušia sa vtieni vo zväzočkoch alebo riedko rozložené. Pri sušení v umelých podmienkach nemá teplota presiahnuť 35 °C. Najväčší obsah účinných látok majú rastliny zberané krátko pred poludním. Pamajorán má mierne horkú chuť.

Liečivé vlastnosti

Používa sa ako podporné liečivo pri zmierňovaní bolesti žalúdka a čriev a pri povzbudzovaní chuti do jedla, chorobách dýchacích ciest, najmä na odkašliavanie a zmierňovanie kašľa pri zápale priedušiek (akútnej a chronickej bronchitíde), pri poruchách nervovej sústavy, najmä pri nespavosti, epilepsií a precitlivenosti, liečbe kožných vyrážok (lišajov, svrbiacich exémov a pod.) vo forme kúpeľov.

Príprava

Zápar (na vnútorné užívanie aj do kúpeľa): Pri dýchacích, tráviacich a nervových ťažkostiach sa zapar pripraví z jednej až dvoch polievkových lyžíc nadrobno posekaného čerstvého alebo sušeného pamajoránu a zaleje sa 400 ml vriacej vody. Pije sa po 30-minútovom lúhovaní trikrát denne, vždy asi po 100 ml. Zápar sa môže použiť aj na inhaláciu pri kašli a prechladnutí a ako kloktadlo pri ochoreniach dýchacích ciest. Na kúpeľ pri vyrážkach sa pripraví zápar z 200 - 300 ml drogy v 2 - 3 litroch vriacej vody.

Zaujímavosť

Pre svoju vôňu a korenistú chuť sa používa aj ako korenie.