Mesiac zberu

Paštrnák siaty Pastinaca sativa L.
Pastinák setý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: September - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Paštrnák svojím vzhľadom pripomína petržlen, avšak paštrnák má viac výživnej hodnoty. Patrí medzi dvojročné rastliny a patrí ku koreňovej zelenine. Jeho koreň je žltej farby, dužina je biela a šťavnatá. Má ostro hranatú stopku, listy sú vajcovité, kvety sú rôznej farby - bielej, žltej, červenej a zelenej. Obsahuje veľa vitamínov a to hlavne vitamín C, vitamíny B a minerálne látky, napr. draslík, horčík, fosfor, mangán, zinok a vápnik. Koreň má sladkú aromatickú chuť.

Výskyt

Pochádza zo Švajčiarska, z kadiaľ sa rozniesol po celej Európe. Je veľmi obľúbený vo Francúzsku, Anglicku a v severných európskych krajinách. Paštrnák nie je náročný na pestovanie, dokonca odoláva mrazom. Paštrnák preferuje hlboké, humózne a hlinitopiesočnaté pôdy. Dokonca ho môžeme nájsť rásť divoko na okraji ciest, pri potokoch alebo v lese.

Zber a úprava

Zbierame ho na jeseň alebo na začiatku zimy a to celú rastlinu, vňať aj koreň. Vňať sa dá krásne vysušiť a neskôr použiť do polievok. Pri zbere treba korene opatrne vybrať zo zeme a listy odkrútiť až na srdiečko. Koreň by sa mal skladovať pri teplote okolo 0°C a pri vlhkosti 90%.

Liečivé vlastnosti

Priaznivo pôsobí na trávenie a nervovú sústavu. Obsahuje veľké množstvo éterických olejov. Ďalej znižuje hladinu vody v tele a reguluje krvný obeh. Pripravuje sa z neho zápar, ktorý lieči kŕče, žlčníkové kamene, má močopudné vlastnosti. U veľmi citlivých jedincov môže však vyvolať alergickú reakciu. Rimania verili, že paštrnák je afrodiziakum.

Príprava

Existujú rôzne spôsoby prípravy - skvelý je dusený, zapekaný alebo varený. Používa sa do polievok, omáčok, ako príloha, najemno nakrájaný do šalátov alebo na prípravu pyré.

Zaujímavosť

Kedysi sa paštrnák sušil a vyrábala sa z neho múka, ktorá mala špeciálnu medovníkovú chuť.