Mesiac zberu

Patizón Cucurbita pepo L. convar. patissonina Patizon
Patizon (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade tekvicovité. Je to jednoročná rastlina. Plody sú podobné malým tekviciam alebo cuketám, ale tvar majú splošteného disku s vlnitým okrajom, bielej alebo oranžovej farby. Dužina je múčna, k priamej konzumácii sú najlepšie dozreté patizóny. Je možné jesť aj semená a šupku. Poznáme rôzne druhy patizónov odlišné farbou a druhom. Kvety sú veľké a žltej farby. Patizón veľmi rýchlo rastie pokiaľ má dobré podmienky. Naopak, ak mu chýba vlaha, alebo je chladnejšie počasie, rýchlo zvädne a odumiera.

Výskyt

Patizón pochádza zo Severnej Ameriky. Patizón má rád humózne, ťažké, hlinité pôdy. Pestujú sa z priamej sejby alebo vypestovaním priesad, ktoré sa pripravujú už koncom apríla. Patizóny sú citlivé na chlad.

Zber a úprava

Plody sa zbierajú pravidelne a tak sa zvyšuje aj úrodnosť, podobne ako pri uhorkách. Zbierajú sa ešte nezrelé plody veľkosti cca 10 cm, ktoré sa dajú skladovať iba na pár dní. Pri dlhšom skladovaní u starších plodoch stvrdne šupka, preto na dlhšie uskladnenie zbierame plody až koncom vegetačného obdobia.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje vodu, železo, draslík, sodík, vápnik, vitamín C a betakarotén. Odporúča sa pre ľudí trpiacich srdcovo-cievnymi problémami alebo ochoreniami obličiek. Obsahuje málo kalórii a práve preto je vhodný pri redukčných diétach. Podporuje trávenie, odstraňuje škodliviny z čriev a regeneruje organizmus. Má močopudné účinky a pôsobí proti opuchlinám. Pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku a navracia telu rovnováhu.

Príprava

Patizóny je možné upravovať na mnoho spôsobov - napríklad dusením, naparením, smažením, ale aj pečením. Pripravuje sa z neho polievka, plní sa mäsom, slúži na prípravu minútok, šalátov, gulášu a pod.

Zaujímavosť

Dá sa naložiť do sladkokyslého nálevu, podobne ako uhorky.