Charakteristika
Patrí do čeľade tekvicovité. Je to jednoročná rastlina. Plody sú podobné malým tekviciam alebo cuketám, ale tvar majú splošteného disku s vlnitým okrajom, bielej alebo oranžovej farby. Dužina je múčna, k priamej konzumácii sú najlepšie dozreté patizóny. Je možné jesť aj semená a šupku. Poznáme rôzne druhy patizónov odlišné farbou a druhom. Kvety sú veľké a žltej farby. Patizón veľmi rýchlo rastie pokiaľ má dobré podmienky. Naopak, ak mu chýba vlaha, alebo je chladnejšie počasie, rýchlo zvädne a odumiera.
Výskyt
Patizón pochádza zo Severnej Ameriky. Patizón má rád humózne, ťažké, hlinité pôdy. Pestujú sa z priamej sejby alebo vypestovaním priesad, ktoré sa pripravujú už koncom apríla. Patizóny sú citlivé na chlad.
Zber a úprava
Plody sa zbierajú pravidelne a tak sa zvyšuje aj úrodnosť, podobne ako pri uhorkách. Zbierajú sa ešte nezrelé plody veľkosti cca 10 cm, ktoré sa dajú skladovať iba na pár dní. Pri dlhšom skladovaní u starších plodoch stvrdne šupka, preto na dlhšie uskladnenie zbierame plody až koncom vegetačného obdobia.
Liečivé vlastnosti
Obsahuje vodu, železo, draslík, sodík, vápnik, vitamín C a betakarotén. Odporúča sa pre ľudí trpiacich srdcovo-cievnymi problémami alebo ochoreniami obličiek. Obsahuje málo kalórii a práve preto je vhodný pri redukčných diétach. Podporuje trávenie, odstraňuje škodliviny z čriev a regeneruje organizmus. Má močopudné účinky a pôsobí proti opuchlinám. Pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku a navracia telu rovnováhu.
Príprava
Patizóny je možné upravovať na mnoho spôsobov - napríklad dusením, naparením, smažením, ale aj pečením. Pripravuje sa z neho polievka, plní sa mäsom, slúži na prípravu minútok, šalátov, gulášu a pod.
Zaujímavosť
Dá sa naložiť do sladkokyslého nálevu, podobne ako uhorky.