Mesiac zberu

Pľúcnik lekársky Pulmonaria officinalis L.
Plicník lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Máj.   Zber: Marec - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Pľúcnik je trváca bylina s plazivým podzemkom, z kto­rého na jar vyrastá hranatá, až 30 cm vysoká, vo vrchnej časti rozkonárená, kvetonosná stonka. Po odkvitnutí vyrastajú prízemné listy a jalové stonky. Prízemné vajcovité listy sú dlhostopkaté, stonkové listy sú sediace, kopijovité a menšie. Na listoch bývajú svetlosivé škvrny. Byľ a listy sú drsno chlpaté, horná časť stonky je žliazkato chlpatá. Kvety sú zoskupené do previsnutých závinkov. Sú obojpohlavné, rôznočnelkové, päťpočetné s lievikovitou korunou. Púčiky a mladé kvety sú ružové, neskôr sa ich farba mení na fialovú až bela­sú. Súvisí to s reakciou antokyánového farbiva na kyslosť (pH) bunkovej šťavy, ktorá sa pri starnutí kvetu posúva smerom k zásaditejším hodnotám. Plodom sú štyri tvrdky uložené v trvácom kalichu.

Výskyt

Rastie od nížin až do podhoria, najmä vo svetlých le­soch a hájoch v dvoch poddruhoch s rovnakými lieči­vými účinkami. Poddruhy sa líšia belavými škvrnami na listoch.

Zber a úprava

Zberá sa vňať v čase kvitnutia a po odkvitnutí mladé, zdravé, najmä prízemné listy. Sušia sa rýchlo na tienistom prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pri zbere vňate sa odstraňujú hrubšie stonky.

Liečivé vlastnosti

Pôsobí protizápalovo, močopudne, mierni kašeľ a mierne zvyšuje zrážavosť krvi. Pri farmaceutickom spracovaní sa pridáva do čajov s inými, podobne pôsobiacimi liečivými rastlinami. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri chorobách močových ciest, najmä na vyvolanie potenia pri chorobách dýcha­cích ciest, zvonka tiež vo forme obkladov na omývanie rán a vredov.

Príprava

Zápar sa pripraví z 1 - 2 lyžíc posekanej drogy a pol litra ho­rúcej vody. Pije sa v priebehu dňa, osladený medom. Čerstvá šťava zmiešaná s medom sa užíva vnútorne po lyžičkách pri kašli aj iných uvedených ťažkostiach.

Zaujímavosť

Mladé prízemné listy pľúcnika výborne chutia v jarných šalátoch.