Mesiac zberu

Pľuzgierka islandská Cetraria islandica L.
Pukléřka islandská (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Január - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Lišajník z čeľade diskovitých s kríčkovitou asi 15 cm vysokou, nepravidelne vidlicovito rozkonárenou stielkou, na jednej strane tmavší, olivovej až zelenkastohnedej farby, na druhej strane bledší, škvrnitý. Suchá stielka je chrupkovitá, lámavá, vlhká stielka je mäkká, kožovitá a vonia hubou. Ak sa varí s vodou (1:20), vznikne po ochladnutí horko chutiaci rôsol.

Výskyt

Nachádza sa na vlhkých pasienkoch, rúbaniskách a lesnatých kopcoch hornatých krajov, ale najmä na vresovitej pôde, zväčša medzi trávou alebo machom. Rastie veľmi pomaly (za rok 3-5 mm). Často vytvára celistvý chrupkajúci koberec.

Zber a úprava

Zbierame celú stielku, a to suchú, bez cudzích primiešanín, takmer po celý rok (najlepšie v lete po daždi, keď sa tak nemrví). Odtŕhame ju ručne od zeme , keď sme miesto predtým dôkladne očistili. Sušíme krátko prirodzeným teplom (umelým pri teplote do 30°C), lebo neobsahuje mnoho vody (spočiatku možno presušiť na mieste ako seno a potom dosušiť). Uschovávanú občas prezeráme, lebo ľahko prijíma vlhkosť a znehodnocuje sa.

Liečivé vlastnosti

Súčasť liekopisnej prsnej čajoviny a iných prípravkov. Osoží pri chorobách dýchacích ciest a pľúcnej tuberkulóze. Povzbudzuje činnosť žliaz, obličiek, upravuje trávenie, napomáha látkovú premenu. Náhradka cukru pre diabetikov.

Príprava

Horkú chuť lišajníka odstránime máčaním vo vode, do ktorej sme pridali trocha sódy alebo potaše (na 1 liter 5 gramov) a po 24 h premyjeme. Sirup pripravíme: 100 g karamelového cukru zaliať ¾ l vody a variť asi ½ h na slabom ohni s 10 g drogy).

Zaujímavosť

Rastlina vo väčších dávkach spôsobuje hnačku, prípadne nevoľnosť.