Mesiac zberu

Podbeľ liečivý Tussilago farfara L.
Podběl lékařský (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Marec - Apríl.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Podbeľ je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. V jednom úbore býva až do 300 kvietkov. Samičie kvietky na obvode majú semenník zakončený dvoma bliznami, vláskovitý kalich a jazykovitú korunu. Samčie kvety v terči sú rúrkovité s tyčinkami. Kvety sa v noci a za nepriaznivého počasia zatvárajú. Po odkvitnutí vyrastajú z listových púčikov na podzemku listové ružice. Listová čepeľ je srdcovitá, dlaňovito laločnatá, na rube plstnatá a v priemere môže mať až 20 cm. Plody sú valcovité nažky s chocholcom.

Výskyt

Rastie od nížin až do podhoria ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách. Podbeľ je nielen liečivá, ale aj medonosná rastlina. Preto sa odporúča rozmnožovať ho semenami aj na vhodných miestach v prírode.

Zber a úprava

Zberajú sa kvety a listy, zriedka aj podzemok. Kvety sa zberajú čerstvé, najlepšie za slnečného dňa, keď sú otvorené. Sušia sa rýchlo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C, aby semená počas sušenia nedozreli. Listy sa zberajú celé od konca mája do júna. Takisto sa sušia rýchlo pri teplote do 35 °C. Rozložia sa lícnou stranou nadol, aby plstnatá spodná strana čepele rýchlejšie uschla.

Liečivé vlastnosti

Podbeľ je veľmi známa a v súčasnosti využívaná liečivá rastlina, ktorá sa používa vnútorne aj zvonka. Je súčasťou viacerých farmaceutický pripravovaných čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.

Príprava

Zápar alebo čaj sa pripraví z 1 lyžice drogy a pol litra vody. Nechá sa lúhovať asi 10 minút a osladí sa me­dom. V čaji sa odporúča kombinovať kvet podbeľa s vňaťou dúšky materinej, kvetom slezu, prípadne kve­tom divozela, listom skorocelu a koreňom ibiša. Čerstvá šťava z listov sa používa na vredy a rany. Zmiešaná s mliekom a medom sa užíva aj vnútorne. Čerstvé listy sa priložia lícnou stranou na bolestivé miesto a prichytia sa obväzom.

Zaujímavosť

Rastlina obsahuje pyrolizidínové alkaloidy, napriek ich nepatrnému obsahu v listoch ju nie je vhodné dlhodobo používať a prekračovať odporučené dávky. Kvet podbeľa sa poznáva ľahko podľa tvaru aj času kvitnutia. Listy však možno ľahko zameniť s deväťsilom alebo lopúchom. Liečivé účinky podbeľa poznali už starí Gréci a Rimania.