Mesiac zberu

Povojník batatový / batata Lpomoea batatas
Povijnice batátová (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: September - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Neformálne sa nazýva batata alebo batat. Je to druh tropickej rastliny z čeľade pupencovité. Hľuza povojníka sa konzumuje ako zelenina. Rastlina má plazivé stonky a hrubý koreň. Listy sú vajcovitého tvaru, bývajú často zvlnené medzi žilkami. Stonka môže byť až 5 m dlhá a rozkonárená. Kvety sú veľké a vyskytujú sa v malých skupinách, môžu mať rôzne farby od fialovej až po červenú. Koreňové hľuzy sú veľké ako päsť, obsahujú veľa škrobu, sú sladké a jedlé.

Výskyt

Najrozšírenejší je v tropických a subtropických oblastiach. Pôvodne pochádza z Ameriky, z oblasti mexického polostrova Yucatan a končí až vo Venezuele. Bataty nie sú botanicky príbuzné k pravým zemiakom, ale obe pochádzajú zo Strednej Ameriky. Bataty dorazili do Európy asi o 100 rokov skorej a boli veľmi vzácne.

Zber a úprava

Zbierajú sa sladké hľuzy. Darí sa im vo vápenatej a piesočnato-hlinitej pôde. Ľudia ju často pestujú aj ako okrasnú kvetinu v byte. Bataty nemajú radi mráz, preto by sa do záhrady mala vysádzať až koncom mája. Najvhodnejšia teplota je nad 24 °C. Pred uskladnením ich treba nechať preschnúť a skladovať pri teplote do 15 °C.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje 70% vody, 18% škrobu, cukry, železo, vitamín A, B, C, E a vlákninu. Batat má pozitívny vplyv na zrak, posilňuje srdce a pľúca. Obsahuje taktiež veľa betakaroténu, ktorý sa premieňa na vitamín A. Ten pozitívne vplýva na vlasy a pleť.

Príprava

Poznáme dva druhy batát. Červené sú vhodné na varenie a zapekanie, žlté sú vhodné na smaženie a do cesta na pečenie. Pripravuje sa z nich najčastejšie polievka, kaša, grilované a zapekané pokrmy a ako príloha a do dezertov.

Zaujímavosť

V čínskej medicíne je veľmi obľúbený. Číňania veria že batata dokáže ohriať všetky vnútorné orgány a podporuje energiu čchi.