Mesiac zberu

Pŕhľava dvojdomá Urtica dioica L.
Kopřiva dvoudomá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Pŕhľava je veľmi známa a rozšírená 50 - 120 cm vyso­ká trváca bylina, celá pokrytá žľaznatými pŕhlivými chlpmi. Z jej plazivého, bohato rozkonáreného pod­zemku vyrastá väčšie množstvo štvorhranných sto­niek. Má krížmo protistojné stopkaté listy so široko kopijovitou tmavozelenou čepeľou, ktorá má hrubo pílkovitý okraj. Rastlina je dvojdomá - niektoré jedince pŕhľavy majú v koncových aj pazušných metlinách iba samčie kvety so štyrmi tyčinkami, iné iba samičie kvety s piestikom a štetôčkovitou bliznou. Kvety sú drobné, zelené a opeľujú sa vetrom. Bylina býva niekedy aj jednodomá. Plod je drobná vajcovitá nažka. Semená sa však vyvíjajú zriedka, rastlina sa rozmnožuje vegetatívne, oddeľovaním dcérskych rastlín od rozkonáreného podzemku.

Výskyt

Rastie ako burina od nížin až do podhoria v prieko­pách, pri cestách a pri vodných tokoch, najmä v blíz­kosti ľudských obydlí. Obľubuje vlhké pôdy s vyšším obsahom dusíka.

Zber a úprava

Zberajú sa listy a vňať v čase kvitnutia, zriedkavejšie aj koreň, ktorý sa zberá na jeseň. Vňať aj koreň sa po rozkrájaní rýchlo sušia pri teplote do 50 °C.

Liečivé vlastnosti

Chlorofyl má protizápalové a dezinfekčné účinky, ky­selina kremičitá močopudný a triesloviny protikrvácavý účinok, glukokiníny znižujú hladinu cukru v krvi. V kozmetických prípravkoch pŕhľava odstraňuje nepríjemné pachy a potenie. Používa sa pri chorobách močových ciest, do urologických čajov s močopudnými účinkami, pri chorobách dýchacích ciest, na zvýšenie tvorby mlieka, povzbudenie látkovej výmeny a jarné prečis­tenie organizmu, zvonka na popáleniny, vredy, preležaniny, ekzémy, vyrážky.

Príprava

Zápar sa pripraví zaparením 1 lyžičky drogy pohárom horú­cej vody. Po odstatí (asi 10 min.) sa pije trikrát denne. Zápar z 20 g pŕhľavy na 1 liter vody sa používa ako obklad na kĺbové ochorenia, akné a pod. Odvar z čerstvej alebo sušenej vňate sa pripraví varením troch lyžíc rastlinného materiálu vo štvrť litri vody počas 5 minút. Pije sa po dúškoch ráno a večer. Silnejší odvar v zriedenom octe sa používa aj na umývanie vlasov. Podporuje ich kvalitu a rast.

Zaujímavosť

Mladé listy pŕhľavy sa v jarnej kuchyni vhodne využijú podobne ako špenát. Majú vysoký obsah vápnika a železa. Tepelnou úpravou sa pŕhlivá látka rozkladá. Liečivé účinky majú všetky druhy pŕhľavy.