Mesiac zberu

Prietržník holý/ Prietržník chlpatý Herniaria glabra L./ Herniaria hirsuta L.
Průtržník lysý / Průtržník chlupatý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročné alebo trváce byliny z čeľade silenkovitých, s tenkým koreňom. Majú drobnú, trsnatú, poliehavú stonku, až 30 cm v kruhu rozloženú, k zemi pritlačenú, husto rozkonárenú, žltkastozelenú, s drobnými protistojnými listami a žltozelenými kvetmi. Sivozeleno chlpatá rastlina, po zvädnutí voňajúca kumarínom, je prietržník chlpatý.

Výskyt

Rastú na suchých piesočnatých a skalnatých miestach.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať. Odrezávame v hrsti nad zemou, alebo vytrhávame aj s koreňmi a na mieste vytrasieme z nečistoty, ako aj od prípadných semien, aby sa rastlina mohla ďalej na stanovišti rozmnožovať. Dôkladne očistenú sušíme pri teplote do 35°C bez obracania. Droga s koreňmi je menej hodnotná, uschovávame a odosielame ju osobitne.

Liečivé vlastnosti

Súčasť urologických čajovín a iných liečivých prípravkov. Osoží pri chorobách močových ústrojov. Zvyšuje vylučovanie močoviny, dezinfikuje močové cesty, uvoľňuje kŕče močového mechúra spôsobené zápalom alebo kamienkami atď. Napomáha látkovú premenu.

Príprava

Pri chorobách močových ústrojov sa zvyčajne dávkuje, 2 lyžičky drogy na šálku vody, necháme krátko prevrieť a 10 minút prikryté postáť.

Zaujímavosť

Nezamieňať so stavikrvom vtáčím, ktorý je mohutnejší a má článkovanú stonku.