Mesiac zberu

Prvosienka jarná Primula veris L.
Prvosenka jarní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Marec - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Je to trváca rastlina s valcovitým hnedým podzemkom, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a asi 20 cm vysoký dutý stvol s koncovým súkvetím. Podlhovasto vajcovité, do krátkej stopky zúžené listy ružice majú vrúbkovanú čepeľ. Kvety v okolíkoch sú žlté, päťpočetné, pravidelné, ovisnuté a príjemne voňajú. Koruna kvetu je rúrkovitá s oranžovými škvrnamí na vnútornej strane každého z piatich lupienkov. Kvety sú obojpohlavné, cudzoopelivé, so zložitým spôsobom opeľovania, založenom aj na zaujímavých rozdieloch v dĺžke čneliek a umiestnení tyčiniek v rúrke koruny. Plod je jednosemenná tobolka.

Výskyt

Rastie v nížinách, na slnečných stranách, lúkách, pastvinách a v riedkych lesoch, najmä na vápenatých pôdach. Pestuje sa aj v záhradkách.

Zber a úprava

Zberajú sa koreň a kvety, zriedka aj listy. Kvety bez stvolov sa zberajú v čase plného rozkvetu, listy na konci kvitnutia. Sušia sa rýchlo v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote 40 °C. Korene sa zberajú v lete, keď začnú vädnúť listy alebo na jar (marec). Zberajú sa iba z pestovaných rastlín, aby sa nezničili voľne rastúce populácie, pretože na viacerých miestach ich už dnes treba chrániť. Korene sa po umytí vodou sušia na slnku, v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C.

Liečivé vlastnosti

Medicína aj ľudové liečiteľstvo odporúča použiť prvo­sienku na vykašliavanie hlienov pri zápale priedušiek, čiernom kašli, astme, chrípke a prechladnutí, na zmierňovanie bolestí pri reumatizme, najmä v dôsledku pôsobenia kyseliny salicylovej, ako utišujúci prostriedok pri neurózach, nespa­vosti a epilepsii.

Príprava

V dvoch pohároch horúcej vody sa vylúhuje jedna lyžica pokrájaného sušeného koreňa. Zápar sa užíva každé 2 - 3 hodiny po lyžičkách.

Zaujímavosť

Podobné účinné látky obsahuje aj prvosienka vyššia (Primula elatior), ktorá sa podobá prvosienke jarnej, má však vyšší, mierne chlpatý stvol a väčšie korunné lupienky bez oranžových škvŕn. Rastie najmä vo vyšších polohách. Zberá a užíva sa tak ako prvosienka jarná. Z mladých listov prvosienky možno urobiť aj šalát. V Českej republike sú prvosienky čiastočne chránené. Preto je zakázané zberať ich korene.