Mesiac zberu

Púpava lekárska Taraxacum officinale auct. non Weber
Pampeliška lékařská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: Apríl - Máj.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Púpava je trváca bylina s dužinatým vretenovitým ko­reňom, z ktorého vyrastá prízemná ružica podlhovas­tých, väčšinou hlboko vykrajovaných stopkatých listov. Zo stredu listových ružíc vyrastá niekoľko bezlistých dutých stvolov dlhých až 30cm, zakončených hustým úborom drobných žltých jazykovitých kvetov. Kvety sú päťpočetné, obojpohlavné a obsahujú veľa nektáru. Ráno sa otvárajú a na noc alebo za dažda zatvárajú. Po odkvitnutí sa z nich vyvíjajú plody. Sú to nažky s chocholcami pripomínajúcimi padáčiky. Rastlina ob­sahuje v mliečniciach biele horké mlieko, ktoré vyteká pri poranení. Sporadicky kvitne až do októbra.

Výskyt

U nás rastie ako burina. Hojne sa vyskytuje od nížin až do podhoria, najmä na slnečných lúkách, medziach, v trávnikoch a záhradách.

Zber a úprava

Zberá sa najmä koreň, niekedy aj celá vňať s koreňom alebo osobitne koreň, listy a kvety. Suší sa v tieni, ale lepšie v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Celá vňať sa zberá najmä na jar pred rozkvitnutím úborov, korene sa zberajú na jar alebo na jeseň, keď majú najviac účinných látok.

Liečivé vlastnosti

V ľudovom liečiteľstve sa odporúča na prečistenie krvi a zvýšenie tvorby krvi, na zni­žovanie krvného tlaku a podporu krvného obehu, ako podporné liečivo pri cukrovke (pre vysoký obsah inulinu), na šesťtýždňové kúry pre reumatikov (denne za hrsť čerstvých listov s citrónom).

Príprava

Zápar z dvoch lyžičiek posekanej alebo rozdrobenej drogy na 2 poháre vody sa užíva vnútorne. Môže sa užiť aj vo forme odvaru, ak sa nechá krátko povariť. Čerstvá šťava z vňate v množstve 50 - 100 ml slúži na prečistenie a posilnenie organizmu. Macerát z dvoch lyžičiek nadrobno posekanej drogy a dvoch pohárov 15 - 20 °C teplej vody, uležaný pri izbovej teplote osem a viac hodín sa užíva vnútorne pri všetkých uvedených ťažkostiach.

Zaujímavosť

Z mladých šťavnatých listov sa na jar pripravuje šalát, ktorý je bohatý na vitamíny. Listy sa zbavia horkosti vylúhovaním vo vlažnej slanej vode. Šalát sa ochutí citrónom. Z čerstvých kvetov sa pripravuje púpavový med alebo púpavové víno. Z púpavy pestovanej na poli sa vyrába náhrada kávy. Vyciciavať mliečnu šťavu zo stvolov alebo listov púpavy sa neodporúča, pretože to môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Niekedy po viacnásobnom potieraní mlieko od­straňuje bradavice.