Mesiac zberu

Pýr plazivý Elytrigia repens (L.) Desv.
Pýr plazivý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: September - Október.   Zber: Marec - Apríl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Pýr patrí medzi naše najznámejšie a najhúževnatejšie buriny. Je to trváca bylina s bohato rozkonáreným, článkovaným, až 3mm hrubým podzemkom, ktorý je bledožltý, hladký a dutý. V kolienkach článkov zakore­ňuje a vyháňa kratšie, ale niekedy aj vysoké stebla. Tak sa rastlina vegetatívne rýchlo rozmnožuje. Listy vyrastajúce z kolienok stebla sú sediace, úzko kopijovito čiarkovíté, mäkké, sivozelené, na líci jemne chĺpkaté. Kvety sú usporiadané v koncových dvojradových klasoch. Plod je zrno zrastené s hornou plevou.

Výskyt

Rastlina je rozšírená po celej severnej pologuli, v niž­ších aj vo vyšších polohách. Rastie na poliach, lúkách, trávnikoch, pri cestách a v priekopách.

Zber a úprava

Podzemok sa zberá na jar pred začiatkom vegetačné­ho obdobia alebo na jeseň po jeho skončení. Pri zbere podzemku možno využiť v záhrade jarné okopávanie a na poli najmä jesennú orbu. Podzemky sa umyjú, pokrájajú na asi 20 cm dlhé kusy a sušia sa vo zväz­koch na slnečnom mieste alebo v umelých podmien­kach pri teplote do 40°C.

Liečivé vlastnosti

Pýr účinkuje močopudne pri chorobách močových ciest, ob­ličkových kameňoch, zápaloch prostaty, reuma­tizme a dne, pri žalúdočných a črevných ochoreniach a pri chorobách pečene, neplodnosti, zvonka pri vyrážkach a opuchlinách. Vhodný je pre diabetikov, najmä pre obsah triticínu a inulínu.

Príprava

Macerát sa pripraví zo 4 lyžičiek rozdrobenej drogy a pohára vody, v ktorej sa maceruje 12 hodín. Pije sa v priebehu dňa. Odvar pripravíme asi 10-minútovým varením dvoch polievkových lyžíc drogy v 600ml vody. Po povarení sa nechá lúhovať asi pol hodiny. Užíva sa trikrát denne pred jedlom po 150 ml.

Zaujímavosť

Peľ pýru má senzibilizujúce účinky na sliznice dý­chacích ciest. V čase jeho kvitnutia majú niektorí ľudia ťažkosti s dýchaním, kašeľ alebo im slzia oči, ak sa v ich blízkosti vyskytuje porast pýru na väčšej ploche. Podľa termínu kvitnutia patrí peľ pýru medzi letné až jesenné alergény.