Mesiac zberu

Rajčiak jedlý Solanum lycopersicum
Rajče jedlé (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade ľuľkovité, jej neodborné názvy sú rajčiak, rajčina a paradajka. Rajčiak jedlý je jednoročná, dvojročná alebo trvalá rastlina. Stonky môžu dosahovať výšku až 4 m, majú jemné ochlpenie a sú zelenej farby. Listy sú usporiadané nepárne a prerušovane. Okraje listov bývajú ozubené alebo vrúbkované. Kvety sú žltej farby a nemajú špecifickú arómu. Plody sú poväčšine guľatého tvaru, červenej, žltej alebo oranžovej farby. Obsahujú vodu, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, betakarotén, vitamín C a B, chróm, draslík a lykopén.

Výskyt

Medzinárodný názov je z jazyka Aztékov, kde sa táto rastlina nazývala xitomatl. Rajčiak jedlý pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, v roku 1498 ju do Európy doviezol Krištof Kolumbus. V 17 a 18 storočí bol pokladaný za okrasnú rastlinu. Rajčiaky potrebujú kvalitnú bohatú na živiny pôdu.

Zber a úprava

Zbierajú sa červené zrelé plody, pretože zelené sú toxické. Čerstvé sa dajú skladovať v chladničke niekoľko dní alebo sa tepelne upravujú. Pred použitím ich treba dobre umyť, rozrežeme ich, odkrojíme a odrežeme klinovitú belavú násadu stopky, pretože sa v nej nachádza malé množstvo kyseliny kyanovodíkovej.

Liečivé vlastnosti

Paradajky pomáhajú proti skleróze, posilňujú kapiláry a majú antioxidačné účinky. Posilňujú imunitný systém, znižujú obsah cholesterolu v krvi, slúžia ako prevencia pred rakovinou kože, prsníka, prostaty a žalúdka. Preventívne pôsobia proti ateroskleróze a srdcovým ochoreniam. Zvyšujú činnosť pečene, vyplavujú toxíny z tela, zlepšujú trávenie a močenie. Znižujú únavu, spomaľujú starnutie a majú mierne afrodiziakálne účinky.

Príprava

Rajčiaky sú veľmi chutné v surovej forme, môžeme ich použiť do šalátov, na chlebíky, do sendvičov alebo odšťaviť. Tepelnou úpravou sa z nich pripravujú polievky, omáčky, pretlaky, kečupy atď. Rajčiakovej šupky sa dá zbaviť nasledovne: celý plod treba vložiť do vriacej vody a po chvíli sa bude dať šupka bez problémov stiahnuť.

Zaujímavosť

Zelené nedozreté plody môžu spôsobiť otravu organizmu.