Mesiac zberu

Rebarbora dlanitá Rheum palmatum L.
Reveň dlanitá (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - August.   Zber: August - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade stavikrvovitých s mohutným hľuzovitým, ďaleko rozkoreneným podzemkom. Má šťavnaté rozložité hrubostopkaté, dlaňovité delené listy a 2-3 m vysokú dutú, červenohnedo pruhovanú stonku so strapcami drobných belavých alebo červených kvetov. Plody sú veľké trojkrídlaté nažky.

Výskyt

Vyskytuje sa hlbokej vápnitej, priemerne vlhkej záhradníckej výživnej pôde.

Zber a úprava

Zbierame podzemok alebo hrubší koreň, spravidla v jeseni pred dozretím semien zo starších rastlín, a to podľa potreby nelúpaný alebo lúpaný, prípadne zbierame iba kôru koreňa. Silnejšie kusy režeme po dĺžke. Sušíme porezaný na kúsky asi 10 cm dlhé, pri teplote 50°C tak, aby mali na lome žltočervenú farbu, potom ich zaobľujeme.

Liečivé vlastnosti

Upotrebuje sa v lekárnictve na prípravu extraktov, sirupov, tinktúr a iných prípravkov, ktoré v malých dávkach pôsobia ako antidiaroikum, vo väčších dávkach ako laxans. Súčasť priemyselne vyrábaných čajovín na úpravu trávenia.

Príprava

Príprava laxanu: Jednotlivá dávka v prášku alebo vo forme odvaru je ako stomachikum 0,2 g ako laxan 1,0 g , pol kávovej lyžičky. Laxatívny účinok sa dostaví za 8-10 hodín.

Zaujímavosť

Obsah jedovatej kyseliny šťaveľovej môže pri častejšom užívaní poškodiť organizmus. Neradno užívať pri chorobách močových ústrojov.