Mesiac zberu

Rebríček obyčajný Achillea millefolium L.
Řebříček obecný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Máj - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Rebríček je trváca voňavá rastlina. Z plazivého podzemku vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko jednoduchých alebo málo rozkonárených kvetných stoniek. Listy sú striedavé, dlhé, dvojito až trojito perovito strihané. Stonka a listy sú mierne chlpaté. V úbore sú dvojaké kvety. Terč úboru tvoria žltkasté rúrkovité obojpohlavné kvety, obvodových jazykovitých kvetov je zväčša päť. Sú biele alebo ružovkasté, s trojzubými lupienkami.

Výskyt

Rastie hojne od nížin až po alpínske pásmo, najmä na suchých lúkach, okrajoch ciest a lesov. Výskyt je vysoký, preto ho netreba pestovať.

Zber a úprava

Zberajú sa kvety, stonky, menej listy. Pri zbere kvetov sa úbory odstrihujú s krátkou stopkou na začiatku kvitnutia. Sušia sa rozložené pri teplote 35°C. Stonky sa zberajú ešte pred rozkvitnutím kvetov a môžu sa sušiť aj v zväzkoch na prevzdušnenom mieste.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri poruchách traviacej sústavy, pri žlčových ťažkostiach, pri poruchách cievneho obehu (upravuje krvný obeh a tlak), zastavuje krvácanie (pri silnej menštruácii, alebo z rán), dezinfikuje ústnu dutinu, pomáha pri paradentóze, vyrážkach a ranách na koži.

Príprava

Dve lyžičky usušenej vňate sa zalejú horúcou vodou. Po vylúhovaní sa pije v priebehu dňa po dúškoch. Zápar z kvetov (4 lyžičky na pohár horúcej vody) sa používa na vyrážky alebo rany.

Zaujímavosť

Využíva sa v kozmetickom priemysle, vďaka protizápalovým účinkom a schopnosti zabraňovať nadmernej tvorbe mazu.