Mesiac zberu

Reďkovka siatá Raphanus sativus L.
Ředkev setá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: September - Október.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Rastlina z čeľade kapustovité. Patrí medzi jedno až dvojročné rastliny. Jej listy majú laločnatý tvar, kvety môžu nadobudnúť bielu alebo ružovú farbu. Reďkovka sa delí podľa vegetačnej doby na jarnú, letnú a zimnú. Plodom je struk, ktorý má hnedé semená.

Výskyt

Prvé zmienky sa našli už v starom Egypte, neskôr sa objavila v Číne, Japonsku a následne sa rozšírila do celej Európy. Reďkovka nepatrí medzi náročné rastliny, vyhovujú jej ľahké, humusné a mierne vlhké pôdy. Pri prehnojení dochádza k popraskaniu alebo červiveniu hľúz.

Zber a úprava

Zbiera sa koreň, ktorý môže mať tvar guľatý alebo podlhovastý, záleží na odrode. Koreň býva sfarbený do biela, ružova, čierna, červena, hneda alebo žlta. Ďalej sa môžu zbierať aj listy, ktoré sú výborne do šalátov alebo ako príloha. Na skladovanie by teplota nemala prekročiť hranicu 1 stupňa a 95% vzdušnej vlhkosti.

Liečivé vlastnosti

Obsahuje veľké množstvo minerálnych látok, napr. sodík, draslík, vápnik, horčík a železo. Používa sa na liečbu žlčníka, žltačky a pôsobí močopudne. Nemal by sa však používať pri chorobe žlčníkových kameňov a zápaloch žlčníka. Odporúča sa konzumovať pri nachladnutí, pri problémoch s trávením a pri znižovaní telesnej váhy. Čierna reďkovka obsahuje vysoký obsah draslíka, ktorý vplýva na stavbu kostných a zubných tkanív. Biela reďkovka zase pomáha rozpúšťať hlieny, čistí dutiny, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu.

Príprava

Reďkovka by sa mala konzumovať iba v surovom stave, pretože tepelnou úpravou stráca svoju nutričnú hodnotu. Šťava z reďkovky má liečivé vlastnosti. Hľuzu si nastrúhame na drobno, a odložíme ju do chladničky, aby stratila prebytočnú pálivú chuť. Šťava pomáha proti nachladnutiu, kašľu, žaludočným a črevným ochoreniam.

Zaujímavosť

Reďkovka obsahuje éterické oleje, ktoré podporujú tvorbu žlče, urýchľujú trávenie a majú diuretické účinky.