Mesiac zberu

Repa obyčajná, cvikla Beta vulgaris subsp. cicia (L.) MOQ.
Červená řepa (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - August.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Cvikla je dvojročná bylina s dužinatým koreňom, ktorý sa v priebehu dvoch až troch mesiacov vyvinie na guľovitú alebo valcovitú buľvu, na povrchu červenohne-dú, vnútri tmavočervenú. V prvom roku vyrastie z koreňa ružica dlhostopkatých prízemných listov. Listy sú vajcovité a majú výraznú tmavočervenú žilnatinu. V druhom roku vyrastá stonka so striedavými kopijovitými, takmer sediacimi listami. Kvitne v druhom vegetačnom roku. Kvety sú malé, zelenkasté, päfpočetné, rastú v skupinách po dva až tri, zdriedka päť.

Výskyt

U nás sa pestuje ako zelenina. Je jednou z foriem repy obyčajnej, ktorá bola vypestovaná z druhu Beta maritima, rastúceho voľne na pobreží Atlantického a Stredozemného mora. Pestuje sa zo semien. Mladé rastlinky sa pretrhávajú.

Zber a úprava

Zberajú sa buľvy v prvom vegetačnom období od júla do septembra. Najzdravšie sú čerstvé, jemne nastrúhané. Najčastejšie sa však jedia varené ako príloha k mäsu alebo cestovinám, najmä vo forme šalátu.

Liečivé vlastnosti

Cvikla sa využíva najmä pri prevencii ochorení a zvyšovaní obranyschopností organizmu, na zmierňovanie dôsledkov infekcie dýchacích ciest, reguláciu krvného tlaku, znižovanie hladiny cholesterolu, prečisťovanie organizmu vďaka vysokému obsahu vláknin, predchádzanie a liečbu paradentózy, posilňovanie rastu vlasov.

Príprava

Cviklový šalát sa získa jemným nastrúhaním celých umytých mladých buliev. Buľvy sa ošúpu iba na zhrubnutých miestach. Bohato sa okorení mletou rascou na potlačenie jej zemitej chuti. Pridá sa citrónová šťava alebo jablkový ocot, diétna soľ, prírodný cukor alebo med. Podľa potreby sa zríedi vodou a dobre premieša. Pikantnejšiu chuť jej dodá postrúhaný chren. Šalát vydrží v chladničke 2-3 dni. Je sa aj ako príloha k mäsu, cestovinám a pod.