Mesiac zberu

Repík lekársky Agrimonia eupatoria L.
Řepík lékařský (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Repík je trváca bylina, ktorá v prvom roku života vytvára prízemnú ružicu listov a v druhom a ďalších rokoch vyháňa 30 - 80 cm vysoké, drsno chlpaté stonky s nepárno perovito zloženými listami. Stonky sú zakončené klasovitými strapcami päťpočetných žltých kvetov. Ich tyčinky majú tmavočervené peľnice a rozoklanú bliznu.

Výskyt

Rozšírený je od nížin až do sabalpínskeho pásma, najmä na suchých lúkach, slnečných stráňach, v krovinách, na lesných čistinách a rúbaniskách.

Zber a úprava

Pri zbere sa zreže kvitnúca bylina aj s dolnými listami. Dolné hrubé časti stoniek sa pritom odstránia. Sušenie prebieha v tieni na prevzdušnenom mieste aj zväzkoch alebo v umelých podmienkach pri teplote 35°C. Zberané rastliny by nemali obsahovať plody.

Liečivé vlastnosti

Pomocný liek pri chorobách tráviacej sústavy, pri poruchách močových ciest a pečene, pri kĺbových a zápalových ochoreniach, zvonka na hnisavé vyrážky a chronické ekzémy, rany a popáleniny, ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a pri poruchách hlasiviek.

Príprava

Lyžička drogy sa nechá zovrieť v pohári vody. Po vyluhovaní sa scedí a pije sa trikrát denne jeden pohár.

Zaujímavosť

Na niektorých miestach sa výskyt repíka znižuje. Pri zbere repíka vo voľnej prírode treba na stanovišti nechať dostatok rastlín, ktoré sa môžu vysemeniť.