Mesiac zberu

Ríbezľa čierna Ribes nigrum L.
Rybíz černý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Jún.   Zber: Máj - Jún.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Ríbezľa čierna je 120 - 150 cm vysoký ker so vzpriamenými výhonkami, na ktorých sú striedavé okrúhlasté dlhostopkaté troj- až päťlaločné listy. Na líci sú holé a na rube majú žltkasté žliazkaté chlpy. V pazuchách listov sa vyvíjajú riedke previsnuté strapce zvonka žltozelených a znútra červenkastých kvetov. Plody sú tmavofialové až čierne šťavnaté a chutné bobule. Majú však mierne nepríjemný zápach.

Výskyt

V našej prírode je pomerne zriedkavá, rastie v močaristých lužných lesoch. Vyšľachtené odrody sa však hojne pestujú v záhradách a na poliach.

Zber a úprava

Zberajú sa listy a plody. Zdravé listy sa zberajú v čase kvitnutia kríka medzi začiatkom mája a júla. Neodtrháva sa viac ako jedna tretina listov, aby zvyšné listy stačili vytvoriť dostatok organických látok na výživu plodov. Posekané listy sa sušia rozložené v tenkej vrstve v tieni a prievane. Plody sa konzumujú čerstvé, spracované vo forme zaváranín, alebo sušené.

Liečivé vlastnosti

V medicíne aj v ľudovom liečiteľstve sa používa vnútorne na podporu činnosti tráviacej sústavy, pri zápaloch močových ciest a prevencií vzniku obličkových kameňov, posilňovaní imunitného systému, činnosti srdca a príznakoch cievnej nedostatočnosti (varikóz-ne vredy na nohách, hemoroidy), zvonka pri zápaloch dýchacích ciest a kĺbov.

Príprava

Zápar pripravíme následovne - dvadsať gramov listovej drogy sa zaleje litrom horúcej vody a nechá sa lúhovať 15 minút. Pijú sa tri šálky denne, najlepšie nalačno, ako protizápalový, prečísľujúci a močopudný prostriedok. Celé čerstvé plody alebo sirupy majú priaznivé účinky na spevňovanie cievnych stien a zlepšujú videnie v tme. Šťava z čerstvých plodov alebo silný odvar zo sušených plodov sú vhodné na kloktaníe pri zápaloch v ústnej dutine a pomáha aj pri zachrípnutí a presilení hlasiviek.

Zaujímavosť

Všetky pestované druhy ríbezlí majú podobné účinky ako ríbezľa čierna, ale liečebne najúčinnejšia je práve táto.