Mesiac zberu

Ríbezľa egrešová / Egreš obyčajný Ribes uva-crispa / Grossularia uva-crispa
Srstka angrešt (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Máj.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Druh kra, ktorý patrí do čeľade egrešovité. Dorastá do výšky 1 m. Listy sú opadavé a dlhé 2 až 4 cm. Kvety sú malé a ružovočervené. Rastú tri na jednej stonke, ale nie v strapcoch. Kríky ríbezle egrešovej produkujú jedlé plody egreše v zelenej, žltej alebo červenej farbe podľa odrody a pestujú sa na komerčné a domáce použitie. Plod je sladký a vodový v priemere má do 2 cm. Obsahuje 3 až 4 semienka.

Výskyt

Vyskytuje sa vo voľnej prírode na územiach Európy, Ázie a Afriky. Pôvodom pochádza z Ruska, prvé záznamy o egreši sú z 15 storočia z oblasti pri Moskve. Egreš je nenáročná rastlina na pestovanie. V dnešnej dobe poznáme viac ako 700 odrôd.

Zber a úprava

V plnej zrelosti majú plody žltozelenú farbu. Dužina je šťavnatá, sladká a veľmi chutná. Plody sa po odtrhnutí musia do 2 - 3 dní spracovať alebo zjesť.

Liečivé vlastnosti

Obsahujú vodu, sacharidy, minerálne látky sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor, vitamíny C, E a kyselinu listovú. Spevňuje steny buniek a väzivové tkanivá, a tak pomáha predchádzať cievnym ochoreniam. Prečisťuje črevá a upravuje trávenie, posilňuje zrak, podporuje rast vlasov a nechtov. Chráni telo pred prechladnutím a pôsobí močopudne. Vplýva na hojenie rán, zlomenín a popálenín, stabilizuje hladinu cholesterolu.

Príprava

Z egrešových listov sa dá pripraviť skvelý čaj z 20 g na pol litra vody, ktorý má protizápalové účinky a upokojuje organizmus žien pred začiatkom menštruácie. Egreše sa dajú zavárať, spracovať na džem a marmeládu, alebo mušt.