Mesiac zberu

Rosička okrúhlolistá Drosera rotundifolia L.
Rosnatka okrouhlolistá (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Jún - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade rosičkovitých s tenkými koreňmi, ružicou dlhostopkatých okrúhlych, žľaznatochlpatých prízemných listov, 10-20 cm vysokými niťovitými stvolmi, ukončenými závinkami bielych kvetov. Plody sú jednopuzdrové tobolky.

Výskyt

Vyskytuje sa na mokrých rašelinovitých miestach (u nás už dosť zriedkavo), t.č. ešte súvislejšie na hornej Orave v podtatranskej oblasti, v Záhorskej nížine, na okolí Banskej Štiavnice, Košíc, Martina, v južných Čechách.

Zber a úprava

Zbierame vňať, t.j. prízemné listy s kvitnúcimi stvolmi. Očistíme od primiešanín a sušíme pri teplote do 35°C bez obracania. Usušenú preosejeme a prach, obsahujúci často semená, vysievame na pôvodnom stanovišti.

Liečivé vlastnosti

Upotrebuje sa v lekárnictve na výrobu prípravkov predpisovaných pri akútnom i chronickom zápale dolných ciest dýchacích a na zhotovenie čajovín proti zvápenateniu tepien. Osoží aj pri chorobách močových ústrojov, záduchu a čiernom kašli.

Zaujímavosť

Rastlina je úplne chránená. Osobám s nízkym krvným tlakom alebo trpiacim na tuberkulózu môže škodiť. Dlhotrvajúce užívanie vyvoláva bolesti reumatickej povahy.