Mesiac zberu

Rozmarín lekársky Rosmarinus officinalis L.
Rozmarýna lékařská (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Júl.   Zber: Máj - Júl.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Rozmarín je vždyzelený, 10 - 15 cm vysoký poloker. Na jeho rozkonárených výhonkoch sedia protistojné, čiarkovité a kožovité celistvookrajové listy, na lícnej strane čepele tmavozelené, holé a lesklé, na rube bielo plstnaté. Bývajú až 35 mm dlhé a 3 mm široké. Kvety, ktoré vyrastajú v riedkych súkvetiach z pazúch listov, sú pyskovité, modrofialové, niekedy biele. Plodom sú štyri tvrdky. Celá rastlina vonia ako gáfor.

Výskyt

Druh pochádza zo Stredozemia. U nás sa iba pestuje. Rozmnožuje sa semenami alebo vegetatívne odrezkami, ktoré neskôr na jar veľmi dobre zakoreňujú priamo v pôde. Darí sa v záhradnej humusovej, mierne suchej pôde. Neznáša veľmi veľa slnka. Je citlivý na mráz, preto ho treba prezimovať vo svetlých miestnostiach pri teplote 5-10 °C.

Zber a úprava

Zberajú sa listy a nedrevnaté výhonky v období kvitnutia. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Vysychajú pomaly. Po vysušení sa uchovávajú v tme v dobre uzatvorených nádobách, aby nezvlhli.

Liečivé vlastnosti

Vo farmácii a v ľudovom liečiteľstve sa používa ako prostriedok, ktorý zvyšuje prekrvenie a utišuje bolesti, najmä svalové, kĺbové a nervové, odstraňuje aj pocit chladu v končatinách, povzbudzuje nervovú činnosť a mierne zvyšuje krvný tlak, uľahčuje trávenie, je močopudný a potopudný, pri použití zvonka čistí pleť, odstraňuje ekzémy, hojí rany. Pri vnútornom užívaní vo väčších dávkach je jedovatý, môže poškodiť obličky. Taktiež nie je vhodný pre tehotné ženy.

Príprava

Zápar z jednej kávovej lyžičky rozdrobenej drogy na 1 pohár vody sa pije 1- až 2-krát denne. Môže sa použiť aj zvonka na natieranie a obklady. V malom množstve, asi 4 - 5 denne, sa môžu listy na­lačno požúvať a prehltnúť, najmä pri nadmernej plynatosti alebo zníženom krvnom tlaku.

Zaujímavosť

V staroveku rozmarín pokladali za symbol lásky, manželstva, ale aj smrti a večnosti. Dodnes je obľúbenou ozdobou mládeneckých klobúčikov, svadobných kytíc a stolov.