Mesiac zberu

Rukola siata Eruca sativa
Roketa setá (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Január - December.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Rukola patrí do čeľade kapustovité. Jej tvar listov pripomína púpavové listy. Jej chuť je ostrá a horká. Podľa druhov listov sa rozpoznáva až 27 druhov tejto rastliny.

Výskyt

Rukola pochádza a Apenínskeho polostrova, je veľmi obľúbená v gréckej a talianskej kuchyni. Nie je náročná na pestovanie, pretože má podobné nároky ako burina. Stala sa veľmi populárnou už aj u nás na Slovensku.

Zber a úprava

Rukola sa dá ľahko vypestovať aj doma, stačí si kúpiť semienka, hlinu a črepník. Takto zasadenú rukolu si dáme na slnečné miesto vo vašom dome a po cca 6 týždňoch sa môžete tešiť z vašej prvej úrody. Predmetom zberu sú listy a semená. Odporúča sa skladovať v chladničke, kde vydrží najdlhšie až 4 dni.

Liečivé vlastnosti

Rukola je bohatá na veľa vitamínov, napr. C a betakarotén. Posilňuje imunitný systém, chuť do jedla, prečisťuje celé telo a pomáha pri ťažkostiach trávenia. Rukola neobsahuje žiaden tuk ani sacharidy, preto sa výborne hodí pre ľudí v diétnom režime. Obsahuje veľké množstvo minerálnych látok ako mangán, železo, sodík, horčík a vápnik. Čo je dôležité, rukola nás chráni proti rakovine skoro všetkých druhov. Ďalej je výborný pre tehotné ženy a ich nenarodené dieťa, má antibakteriálne a protivírusové účinky, zlepšujú náladu a posilňujú imunitný systém.

Príprava

Rukola je veľmi jednoduchá na prípravu, pretože sa neodporúča zohrievať ani variť, má sa jesť v surovom stave. Najlepšie chutí v šalátoch, ako príloha k jedlám, v sendvičoch, na obložených chlebíkoch alebo dekorácia k hlavnému jedlu.

Zaujímavosť

K rukole sa pripisujú aj afrodiziakálne vlastnosti. V minulosti bola dokonca rukola zakázaná v kláštoroch, aby mníchov chránila pred hriešnymi myšlienkami.