Mesiac zberu

Rumanček kamilkový Matricaria recutita L.
Heřmánek pravý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - September.   Zber: Máj - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná bylina so vzpriamenou, rozkonárenou, 30 až 80 cm vysokou stonkou. Jemné listy sú dvojito perovito strihané, protistojné. Dlhostopkaté úbory majú v terči žlté rúrkovité a na obvode biele jazykovité kvety, v plnom rozkvete sklonené smerom nadol. Kvetné lôžko je duté. Listy aj kvety príjemne voňajú.

Výskyt

Rastie v burinových porastoch pri cestách, na úhoroch a obilných poliach. Na liečebné a kozmetické účely sa pestujú šľachtené odrody nielen u nás, ale aj v iných oblastiach strednej a juhovýchodnej Európy. Rozmnožuje sa semenami.

Zber a úprava

Plne rozkvitnuté kvetné úbory sa zberajú za suchého počasia ručne alebo česákmi viackrát do roka. Pri rastlinách pestovaných v poľných podmienkach sa zberajú strojmi. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Droga príjemne vonia a má slabo horkú chuť.

Liečivé vlastnosti

Účinné látky, najmä silice, pôsobia výrazne protizápalovo a dezinfekčne, ale aj proti kŕčom a mierne utišujú bolesti. Rumanček zbavuje organizmus jedovatých látok. Znižuje aj obsah cholesterolu v krvi. Horčina podporuje trávenie. Uplatňuje sa pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, chrípke, nádche, zápaloch priedušiek vo forme kloktadla a inhalácií, poruchách menštruácie ako čaj, vonkajších zápaloch a kožných ekzémoch, popáleninách, hemoroidoch.

Príprava

Vo forme čaju sa používa 1 polievková lyžica rumančeka na pohár horúcej vody pre dospelých a 1 kávová lyžička na pohár vody pre deti. Po lyžičkách sa môže pridávať aj do mlieka pre dojčatá na zlepšenie trávenia a na upokojenie. Silný zapar sa používa zvonka na obklady, inhalácie, kúpele a kloktanie.

Zaujímavosť

Pri zbere v prírode si rumanček kamilkový možno pomýliť s niektorým iným druhom rumančeka alebo rumanom. Zámene sa možno vyvarovať rozrezaním kvetného lôžka, ktoré je duté len pri rumančeku kamilkovom. Navyše, ostatné spomenuté rastliny nevoňajú.