Mesiac zberu

Ruta voňavá Ruta graveolens L.
Routa vonná (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - August.   Zber: Máj - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Poloker z čeľade rutovitých, 20-80 cm vysoký, s perovitozloženými, na rube zväčša žltozelenými, na líci do modra oinovatenými listami a s bohatými metlinami zelenkastožltých kvetov. Plody sú drobné mnohosemenné tobolky. Aromatická, medonosná.

Výskyt

Vyskytuje sa v ľahšej až strednej suchšej vápnitej živnej pôde v slnečnej polohe chránenej pred vetrom.

Zber a úprava

Zbierame vňať (list), t.j. mladé bylinné časti prv, ako rastlina vykvitne. Zarezávame ju čo najnižšie, aby sa dobre rozrástla, a to 2-3 razy do roka. Najkrajšie kusy nechávame kvitnúť na semeno. Sušíme oddelene, riedko rozložené, pri teplote 35°C (silicová droga). Citlivé osoby musia byť pri manipulácii s rastlinou veľmi opatrné.

Liečivé vlastnosti

Podporuje trávenie a zvyšuje vylučovanie moču. Osoží pri cievnych poruchách, najmä v súvislosti s vysokým krvným tlakom, ako aj pri nepravidelnej alebo bolestnej menštruácii, pri chorobách žlčníka, pri bolení hlavy a závratov. Zvonku slúži na vyplachovanie očí, najmä ľudom pokročilejšieho veku, v liehovom výluhu dráždi kožu a znižuje tak vnímanie reumatických a iných bolestí.

Príprava

Pre obsah rutinu osoží pri cievnych poruchách, najmä v súvislosti s krvným tlakom, za dennú dávku sa pokladajú 2 lyžičky vňaťovej drogy (5g).

Zaujímavosť

Vnútorne vo väčších dávkach spôsobuje otravu. Prekrvuje malú panvu, a preto je nebezpečná ťarchavým ženám. Bez lekárskej rady nepoužívať.